Kösem Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Valide Kösem Sultan
Kösem Sultan kojící svého syna
Kösem Sultan kojící svého syna
Manželsultán Ahmed I.
Korunovace10. září 1623 (vládce říše)
Úplné jménoMahpeyker Kösem Sultan
Posmrtné jménoValide-i Muazzama Kösem Sultan
TitulyHaseki sultan (1605–17)
Valide sultan (1623–1651)
vládce říše (1623–32) & (1648–51)
Narozenícca 1589
Tinos, Řecko
Úmrtí3. září 1651
palác Topkapi, Istanbul
Osmanská říše
PředchůdceHalime Sultan
NásledníkTurhan Hatice Sultan
PotomciSynové:
sultán Murad IV.
sultán Ibrahim I.
princ Suleyman
princ Kasim
princ Mehmed
Dcery:
Ayşe Sultan
Fatma Sultan
Gevherhan Sultan
Hanzade Sultan
Atike Sultan
DynastieOsmané
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kösem Sultan (1590 ostrov Tinos, Řecko3. září 1651 Istanbul, Osmanská říše) byla právoplatná manželka sultána Ahmeda I. Díky svému manželovi získala moc a ovlivnila politiku v Osmanské říši. Měla vliv i díky svým synům Muradovi IV. a Ibrahimovi I. a vnukovi Mehmedovi IV. V době vlády svých synů nosila titul Valide sultan. Byla významnou osobností v období sultanátu žen. Oficiálně nosila titul vladaře po dvě období a byla jednou ze dvou žen, které oficiálně řídily osmanskou říši.

Byla řeckého původu, narodila se jako dcera kněze na ostrově Tinos. Její rodné jméno bylo Anastazia. V 15 letech byla poslána do harému sultána Ahmeda I. v hlavním městě Osmanské říše. Po přijetí islámské víry získala jméno Mahpeyker. Ahmed I. jí poté přidal jméno Kösem. Po smrti manžela Ahmeda I. se odstěhovala do starého paláce. V roce 1623, v době vlády svého syna Murada IV., se vrátila zpět do paláce Topkapi už jako Valide sultan.

První vláda[editovat | editovat zdroj]

V letech 1623–1632, kdy její syn byl mladý na to, aby vládl, byla jmenována oficiální vladařkou osmanské říše. Stala se tak historicky první ženou, která vládla této říši.

Druhá vláda[editovat | editovat zdroj]

V roce 1640 se její druhý syn Ibrahim I. stal sultánem. Brzy se ukázalo, že je příliš psychicky labilní. To jí umožnilo, aby byla i nadále u moci. Nakonec byl Ibrahim I. sesazen a ona představila na sněmu Divanu svého sedmiletého vnuka, jako sultána Mehmeda IV. Pro jeho mládí se prohlásila za vladaře podruhé. Vládla pak od roku 1648 do roku 1651.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zemřela násilnou smrtí, pravděpodobně ji nechala uškrtit Turhan Hatice, matka Mehmeda IV., když se dozvěděla, že Kösem chce na trůn dosadit nejmladšího vnuka, aby mohla i nadále vládnout říši. Nejspíše byla uškrcena černým závěsem v harému. Po její smrti bylo její tělo převezeno do mešity jejího manžela Ahmeda I. Kösem Sultan byla známa svou charitativní prací a osvobozením svých otroků po 3 letech služby. Když zemřela, obyvatelé Istanbulu drželi 3 dny smutek.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

O Kösem Sultan pojednává turecký televizní seriál Muhteşem Yüzyıl: Kösem (2015–17), kde ji ztvárnily herečky Nurgül Yeşilçay, Beren Saat a Anastasia Tsilimpiou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kösem Sultan na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Halime Sultan
Znak z doby nástupu Valide sultan
16231651
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Turhan Hatice Sultan