Murad II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Murad II.
Murat II.jpg
Narození červen 1404
Amasya
Úmrtí 3. února 1451 (ve věku 46 let)
Edirne
Místo pohřbení Turecko
Manžel(ka) Mara Brankovićová
Hüma Hatun
Hatice Halime Hatun
Děti Mehmed II.
Yusuf Adil Shah
Rodiče Mehmed I. a Emine Hatun
Příbuzní Küçük Mustafa
Funkce osmanský sultán (1421–1444)
osmanský sultán (1446–1451)
Podpis Murad II. – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Murad II. (* 1404 – † 3. února 1451 Adrianopol) byl syn sultána Mehmeda I. i Emine Hatun, po otcově smrti se stal sultánem Osmanské říše a vládl v letech 14211451 (mimo let 1444 až 1446). Období jeho vlády bylo ve znamení vleklých konfliktů s křesťany na Balkáně a tureckým emirátům v Anatolii, konflikt trval 25 let. Byl vychován v Amasyi.

Byzantinci povzbuzeni Mustafou Çelebim (známým jako Düzmece Mustafa) se pokoušeli rozpoutat občanskou válku a sesadit z trůnu mladého sultána. Mustafa porazil Muradovu armádu a prohlásil se za Sultána Adrianopole (dnes město Edirne). Osmanská armáda Mustafu dostihla v Ulubatě, nedaleko Bursy, a popravila ho. Potom Murad v roce 1421 zformoval novou armádu nazývanou Azeb a postupoval skrz Byzanc. Obléhal hlavní město Konstantinopol. Při obléhání Byzantinci, ve spojenectví se samostatnými tureckými anatolskymi státy, poslali sultánova mladšího bratra Mustafu (který měl jen 13 let) proti sultánovi obléhat Bursu. Murad se musel vzdát Konstantinopole a pustil se za svým odbojným bratrem. Prince Mustafu zajal a popravil. Anatolské státy, které proti němu stále brojily - Aydin, Germian, Mentese a Teke - anektoval, staly se součástí Osmanské říše.

Potom Murad vstoupil do války proti Benátkam, Karamanidskému emirátu, Srbsku a Uhersku. V dalších letech se Murad zmocnil obrovského území na Balkáně a v roce 1439 anektoval Srbsko. V roce 1441 se Svatá říše římská, Polsko a Albánie připojily k srbsko-uherské koalici. Murad v roce 1444 vyhrál bitvu u Varny proti spojeneckým vojskům pod vedením polského krále Vladislava III. a Jána Huňadyho, ale prohrál bitvu u Jalovazi a byl nucen abdikovat.

V 1446 se znova ujal moci a janičáři pod jeho vedením porazili křesťanskou koalici v třetí bitvě na Kosovu poli (první se konala v roce 1389). Když stabilizoval Balkán, obrátil se na východ, porazil Timurova syna šacha Rokhu, Karamanidské emiráty a Çorum-Amasya.

Zemřel v roce 1451 v Adrianopoli. Pochován je v Burse.

Manželky, konkubíny a potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Murad měl čtyři manželky, které jsou nám známy:

Jestli měl potomky s konkubínou Yeni se neví.

S konkubínou Hatice Halime měl dva syny:

  • Küçük Şehzade Ahmed (alias Yusuf Adil Šáh)
  • Şehzade Alaeddin Ali
  • Hasan Çelebi

S konkubínou Hümou měl syna, budoucího sultána Mehmeda II. Kromě něj s ní měl dceru Fatmu Sultan.

S konkubínou Despinou děti neměl.

Ostatní potomstvo

Synové

Dcery

  • Erhundu Sultan
  • Şehzade Sultan
  • Hatice Sultan

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Osmanští sultáni
Předchůdce:
Mehmed I.
14211451
Murad II.
Nástupce:
Mehmed II.