Sulejman II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sulejman II.
Narození15. dubna 1642
Konstantinopol
Úmrtí22. června 1691 (ve věku 49 let)
Edirne
PohřbenTomb of Suleiman the Magnificent
OtecIbrahim I.
MatkaSaliha Dilaşub Sultan
Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sulejman II. (15. dubna 1642 – 22/23. června 1691) byl osmanským sultánem v letech 16871691. Je považován za schopného panovníka, který však vládl příliš krátkou dobu. Pokusil se zastavit postupný pokles moci Osmanské říše oslabené zejména válečnými neúspěchy v Uhrách.

Mládí strávil pod dohledem v domácím vězení v paláci Topkapi, aby neohrožoval moc svého bratra Mehmeda IV., a také aby nebyl předmětem rivality navzájem intrikujících dvořanů na sultánově dvoře.

Po katastrofální porážce Osmanů v bitvě u Vídně a následných vojenských neúspěších, které vedly ke ztrátě Uher, byl sultán Mehmed IV. sesazen. Na jeho místo nastoupil právě Sulejman.

Krátce poté však došlo v Uhrách k další porážce Osmanů v druhé bitvě u Moháče, k tomu ještě probíhala válka s Ruskem o strategicky významný poloostrov Krym. Sulejman se dostal do obtížné situace. Byl si vědom upadající bojové morálky janičárů a jejich korupčního chování. Opíral se o schopnosti svého velkovezíra Fazi Mustafy Paši z mocné dynastie Koprülovců. Povedlo se jim zastavit postup Habsburských vojsk v Srbsku a také potlačit protiturecká povstání v Makedonii a v Bulharsku.

Pokusil se navázat o spojenectví s mocnou Mughalskou říší v Indii, nakonec však neuspěl zejména díky vnitřním rozporům v této říši.

Zemřel jako bezdětný v roce 1691, po něm nastoupil na trůn jeho bratr Ahmed II.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Suleiman II na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Mehmed IV.
Znak z doby nástupu Osmanský sultán
16871691
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Ahmed II.