Nilüfer Hatun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nilüfer Hatun
Manžel sultán Orhan I.
Narození 13. století
Byzantská říše
Úmrtí 14. století
Osmanská říše
Potomci sultán Murad I.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nilüfer Hatun (osmanskou turečtinou: نیلوفر خاتون, rodným jménem Holofira, jinými jmény Bayalun, Beylun, Beyalun, Bilun, Suyun, Suylun) byla manželka druhého osmanského sultána Orhana I. a Valide Sultan během vlády svého syna, sultána Murada I. Její druhý syn Kasim zemřel v roce 1346. Některé zdroje uvádí, že byla matkou i prvního syna Orhana, Suleymana Pashi. Toto tvrzení je však sporné.


Život[editovat | editovat zdroj]

Tradiční příběh o jejím původu je, že pocházela z Byzantské říše a jmenovala se Holofira. V některých příbězích se píše, že ji dostal sultán Osman I. jako dárek a ten ji daroval svému synu, princi Orhanovi a ten se s ní oženil. Holofira však byla jen jedna z mnoha, která byla Orhanovi darována.

Nicméně moderní prověřování tohoto příběhu ukázalo, že toto jsou nejspíš skutečné události. Její osmanské jméno Nilüfer, které dostala v harému znamená v perštině vodní lilie, podle čehož mnozí usuzují, že mohla být perská otrokyně.

Podle některých byla dcerou prince Yarhisara z Byzantské říše; princezna Helen (Nilüfer), která měla předky v Řecku.

Když sultán Orhan I. zemřel, stala se první ženou, která vzala vládu do svých rukou a nebyla jí lhostejná budoucnost říše. Během vlády svého syna Murada se z ní stala Valide Sultan (matka královna). Byla první žena v říši, která mohla nosit tento titul. Je pohřbena spolu se sultány Osmanem I. a Orhnem I. v Burse.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nilüfer Hatun na anglické Wikipedii.