Přeskočit na obsah

Malhun Hatun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malhun Hatun
Rodné jménoMala
Narození?
Osmanská říše
Úmrtílistopad 1326
Bursa
Občanstvíosmanské
Povoláníaristokratka
Nábož. vyznáníIslám
Choťsultán Osman I.
Dětisultán Orhan I.
Rodiče?
RodOsmanská dynastie
PříbuzníMurad I., Sulejman Paša a Şehzade Halil (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malhun Hatun (?listopad 1323) byla ženou osmanského sultána Osmana I., který založil Osmanskou dynastii a Osmanskou říši a matkou sultána Orhana I.

Život[editovat | editovat zdroj]

Bylo prokázáno, že byla dcerou tureckého beye z Anatolie, jménem Ömer Bey.[zdroj⁠?] Spekuluje se, že by jejím otcem mohl být Şeik Edebali.[zdroj⁠?] Jiné zdroje uvádí, že její otec byl Ömer Abdülaziz Bey, Seldžuk z Anatolie.[zdroj⁠?]

V roce 1324 pro upřesnění spekulací obyvatel Osmanské říše, řekl sultán Orhan (její syn), že jeho matka nebyla dcera Edebaliho, ale že byla dcerou docela nevýznamného beye, jménem Umar nebo Ömer. Titul "bey" byl používán pro malou dynastii, nebo spíš rodinu, která měla na starost Anatolii. Jednou z možností také je, že mohl být titulní vládce z Amouri (Umeri); knížectví, která se nacházela severovýchodně od vznikající Osmanské říše. Toto knížectví však zaniklo ke konci 13. a nebo na začátku 14. století. Zaniklo nejspíš proto, že syn Ömera (bratr Malhun) se domluvil s Osmanem a knížectví se připojila k Osmanské říši.

Malhun Hatun byla důležitou osobností v legendě o Osmanském snu; sultán Osman ji velmi miloval a musel dlouho čekat, než se s ní mohl oženit. Nicméně je i teorie, že byli považováni jako partneři až o mnoho staletí později a to jen z důvodu, že byla matkou dalšího sultána. Zemřela v listopadu roku 1323.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malhun Hatun na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]