Mahfiruz Hatice Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mahfiruz Hatice Sultan
Narození 1590
Čerkesko
Úmrtí 1620 (ve věku 29–30 let)
Istanbul
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sultán Ahmed I., manžel Mahfiruze.

Mahfiruz Hatice Sultan (159026. října 1620), celým jménem Devletlu İsmetlu Mahfiruz Hatice Valide Sultan Aliyyetü'ş-Şân Hazretleri, byla manželka osmanského sultána Ahmeda I. Byla matkou sultána Osmana II. a matkou princů Şehzade Huseyn, Şehzade Bayezid a Şehzade Mehmed. Jména jako Mehmed a Bayezid se velmi často opakovali, protože to byla jména velmi slavných předků sultánů. Mahfiruz se stala 26. února 1618 Valide Sultan (matkou královnou), když její syn Osman usedl na trůn. Až do své smrti v roce 1620 byla nejmocnější ženou v říši.

Vysvětlivka[editovat | editovat zdroj]

Její jméno Mahfiruz (Mâh-i Fîrûz),  je vyslovováno také jako Mahfiruze (Mâh Ferûza), nebo jako Mah-Firuze a Mah-Firuz. Původně se však jmenovala jen Hatice, když byla jen pouhou konkubínou. Jméno Mahfiruz dostala později od sultána a říkalo se jí "Hadice Mahfiruz", později se oslovovala "Mahfiruz Hadice Sultan" nebo Hatîce Mâhfirûze Vâlide Sultan.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Její původ je neznámý, stejně jako její rodné jméno. Byla buď ortodoxní křesťanka nebo již od narození muslimka.

  • Některé zdroje uvádějí, že pocházela ze Srbska a jmenovala se Eudoxia.
  • Jiné zdroje zase uvádějí, že bratr Mahidevran Sultan Mustafa Pasha měl syna Ahmeda Beye, který měl zase syna Aliho Beye a Mirzu Alkase Beye. A právě Mirza měl údajně dceru jménem Hatice a údajně byla provdána v roce 1603 za sultána, tehdy jestě prince Ahmeda. Ahmedova matka Handan Sultan byla údajně ta, která vybrala Mahfiruz do harému svého syna a poslala mu ji jako konkubínu na večer.
  • Domněnky o tom, že Mahfiruz pocházela z Řecka, byly vyvráceny a nebyly pro ně žádné důkazy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sultán Osman II., syn Ahmed I. a Mahfiruz

Mahfiruz byla první ze tří žen Ahmeda I. a porodila mu čtyři syny - budoucího sultána Osmana II., prince Bayezida, prince Mehmeda a prince Huseyna. Když se narodil Osman, nejstarší ze všech synů Ahmeda, stal se Ahmed nejmladším sultánem v historii, který byl otcem a Osman byl první princ v historii, který se narodil přímo v hlavním paláci v Instanbulu. Mahfiruz však měla velkou konkurenci mezi ostatními ženami. Její velkou podporou byla Safiye Sultan, která ji za Ahmeda provdala. Velmi ji také pomáhala Servazad Hatun, její prateta a Hadan Valide Sultan, matka Ahmeda. Tyto ženy jí pomáhaly, když začala žárlit na Kösem, novou konkubínu, která se sultánovi líbila. Hlavně díky matce sultána mohla Mahfiruz dál trávit večery s Ahmedem.

V roce 1618, byla Mahfiruz ještě naživu, když byl její syn Osman konečně korunován jako Sultán Osman II., když vystrnadili Mustafu I. Stala se z ní Valide Sultan, matka královna. V té době žena s tímto postem byla nejmocnější ženou v říši. Ochraňovala Osmana před Mustafou, synem Alime Sultan, která byla její teta a jedna z žen Ahmeda. Byla velmi známá pro svou krásu, nádherné zelené oči a silný charakter. Zemřela v roce 1620 a byla pohřbena v Eyupu. Výstavba její mešity stála 3000 akçe za den. Syn Osman ji miloval stejně jako Şehzade Mustafa miloval svou Mahidevran Sultan, která byla Mahfiruz vzorem. 

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Postava Mahfiruz Hatice Sultan se vyskytuje v tureckém televizním seriálu Muhteşem Yüzyıl: Kösem, kde ji ztvárnila herečka Dilara Aksüyek. V seriálu se vyskytuje pouze na začátku 1. série, kdy zemře. Není tedy u její postavy historická přesnost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mahfiruz Hatice Sultan na anglické Wikipedii.