Mahfiruz Hatice Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mahfiruz Hatice Sultan
Haseki sultan Valide sultan
Úplné jménoMahfiruz Hatice Sultan
Narození1587
Čerkesk
Úmrtí1620 (ve věku 29–30 let)
Istanbul
PohřbenaEyüpský hřbitov
PředchůdceHalime Sultan
NástupceHalime Sultan
Sňatek1602
ManželAhmed I.
PotomciOsman II. (1604–1622)

Hanzade Sultan (1606–1650) Şehzade Hüseyin (1607–?)

Şehzade Bayezid (1608–1635)
RodTemrukové
DynastieOsmanská dynastie
OtecMirza Alkas Bey
MatkaFeride Hatun
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mahfiruz Hatice Sultan (158726. října 1620), celým jménem Devletlu İsmetlu Mahfiruz Hatice Valide Sultan Aliyyetü'ş-Şân Hazretleri, byla manželka osmanského sultána Ahmeda I. Byla matkou sultána Osmana II. ,princů HüseyinaBayezida a princezny Hanzade Sultan. Jména jako Mehmed a Bayezid se velmi často opakovali, protože to byla jména velmi slavných předků sultánů. Mahfiruz se stala 26. února 1618 Valide Sultan (matkou královnou), když její syn Osman usedl na trůn. Až do své smrti v roce 1620 byla nejmocnější ženou v říši.

Vysvětlivka[editovat | editovat zdroj]

Sultán Ahmed I., manžel Mahfiruz.

Její jméno Mahfiruz (Mâh-i Fîrûz),  je vyslovováno také jako Mahfiruze (Mâh Ferûza), nebo jako Mah-Firuze a Mah-Firuz.

Původ[editovat | editovat zdroj]

  • Byla Kabardská princezna
  • Její otec byl princ Mirza Alkas Bey a matka byla Feride Hatun. Její původní jméno bylo Hansuret Bikeç Alkasovna a v roce 1602 byla poslána do Osmanského harému jako snoubenka budoucího sultána, tehdy ještě prince Ahmeda. Ahmedova matka Handan Sultan byla ta, která vybrala Mahfiruz do harému svého syna.
  • Po příchodu do harému dostala tehdy ještě od prince Ahmeda nové jméno Mahfiruz a po svatbě ji přidal ještě jméno Hatice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sultán Osman II., syn Ahmed I. a Mahfiruz

Mahfiruz byla první ze dvou žen Ahmeda I. a porodila mu tři syny - budoucího sultána Osmana II., prince Hüseyina a prince Bayezida a jednu dceru Hanzade Sultan. Když se narodil Osman, nejstarší ze všech synů Ahmeda, stal se Ahmed nejmladším sultánem v historii, který byl otcem. Mahfiruz však měla velkou konkurenci mezi ostatními ženami. Její velkou podporou byla Handan Sultan (matka Ahmeda) která ji za Ahmeda provdala. Velmi ji také pomáhala Servazad Hatun, její prateta. Tyto ženy jí pomáhaly, když začala žárlit na Mahpeyker Kösem, novou konkubínu, která se sultánovi líbila. Hlavně díky matce sultána mohla Mahfiruz dál trávit večery s Ahmedem.

V roce 1618, když byl její syn Osman korunován jako Sultán Osman II., když svrhli Mustafu I., stala se z ní Valide Sultan, matka královna. V té době žena s tímto postem byla nejmocnější ženou v říši. Byla velmi známá pro svou krásu, nádherné modré oči a silný charakter. Zemřela v roce 1620 a byla pohřbena v Eyupu. Výstavba její mešity stála 3000 akçe za den. Syn Osman ji miloval stejně jako Şehzade Mustafa miloval svou Mahidevran Sultan, která byla Mahfiruz vzorem. 

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Postava Mahfiruz Hatice Sultan se vyskytuje v tureckém televizním seriálu Muhteşem Yüzyıl: Kösem, kde ji ztvárnila herečka Dilara Aksüyek. V seriálu se vyskytuje pouze na začátku 1. série, kdy zemře. Není tedy u její postavy historická přesnost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mahfiruz Hatice Sultan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]