Hatice Muazzez Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hatice Muazzez Sultan
Hrob sultánky Hatice Muazzez
Hrob sultánky Hatice Muazzez
Rodné jménoEva
Narození1629
Polsko
Úmrtí1687 (58 let)
Istanbul
Příčina úmrtípřirozená smrt
Místo pohřbeníSulejmanova mešita, Istanbul
Národnostpolská
Občanstvíosmanské
TitulValide sultan
NásledovníkRabia Gülnuş Sultan
Nábož. vyznáníJudaismus, později Islám
Choťsultán Ibrahim I.
Dětisultán Ahmed II.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hatice Muazzez (16291687 Istanbul) byla třetí haseki sultan osmanského sultána Ibrahima I. a matka sultána Ahmeda II.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Podle některých pramenů se jmenovala původně Eva, pocházela z Polska a byla židovka.[zdroj?] Do harému byla uvedena v roce 1640, stala se Ibrahimovou oblíbenkyní a je označována jako nejkrásnější z jeho konkubín. 25. února 1643 porodila syna Ahmeda. Byla známá svou mírnou povahou.

Po sesazení a smrti sultána Ibrahima v roce 1648 nastoupil na trůn jeho nejstarší syn sultán Mehmed IV., jehož matka Turhan Hatice byla rivalkou Muazzez. Proto pak byla Muazzez odloučena od syna Ahmeda a třicet osm let vězněna ve Starém paláci. V roce 1687 vypukl u Starého paláce velký požár a následujícího dne oheň zachvátil i Starý palác, který na mnoha místech vyhořel. Muazzez byla tak popálená, že zemřela další den.

Valide sultan se Muazzez nestala, její syn nastoupil na trůn až v roce 1691 jako sultán Ahmed II. Muazzez je pochována v hrobce sultána Süleymana I. uvnitř Sulejmanovy mešity v Istanbulu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Muazzez Sultan na anglické Wikipedii a Hatice Muazzez Sultan na španělské Wikipedii.

  1. Yavuz Bahadıroğlu, Resimli Osmanlı Tarihi, Nesil Yayınları (Ottoman History with Illustrations, Nesil Publications), 15th Ed., 2009, page 307, ISBN 978-975-269-299-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]