Safiye Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Safiye Sultan
Narození1550
Dukagjin
Úmrtí10. listopadu 1618 (ve věku 67–68 let)
Istanbul
Místo pohřbeníHagia Sofia
Povoláníotrok
TitulHaseki Sultan (1574-1595) Valide Sultan (1595-1603)
PředchůdceNurbanu Sultan
NásledovníkHandan Sultan jako Valide Sultan
Nábož. vyznáníislám
Partner(ka)Murad III.
DětiMehmed III.
Ayshe Sultan
Fatma Sultan
Mihrimah Sultan (dcera Murada III.)
Hümaşah Sultan
PříbuzníAhmed I., Mustafa I., Şehzade Yahya, Şehzade Mahmud, Dilruba Sultan, Hatice Sultan, Şehzade Selim, Ayşe Sultan a Beyhan Sultan (vnoučata)
FunkceValide sultan
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Safiye Sultan (15501619), celým jménem Davlatlu İsmatlu Sāfiya Vālida Sultān Aliyyetü'ş-şân Hazretleri, byla oblíbenkyně a manželka sultána Murada III. a matka sultána Mehmeda III. Během vlády svého syna zastávala funkci Valide Sultan, nejvyšší ženský post v Osmanské říši.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Historikové uvádí, že Safiye pocházela z Benátek, stejně jako její tchyně Nurbanu Sultan (matka Murada III.). Údajně byla unesena muslimskými piráty a prodána do sultánského harému v roce 1562. Nicméně, Safiye pocházela z Albánie z vesnice v horách Dukagjini.[1]

V roce 1563, když jí bylo 13 let, ji Mihrimah Sultan (dcera Sulejmana I., tehdejší Valide Sultan) poslala jako konkubínu k princi Muradovi, budoucímu sultánovi. Dala jí jméno Safiye, což znamená "ta čistá".

V roce 1566 Mihrimah také dala jméno Muradovu a Safiyinimu synovi, Mehmedovi, který byl později také sultánem.

Safiye manželkou sultána[editovat | editovat zdroj]

Manžel Safiye Sultan, osmanský sultán Murad III.

Safiye byla jedinou konkubínou Murada, i když měl možnost mít stovky jiných žen. Měli vášnivý vztah, který přetrvával mnoho let Muradova sultanátu. Jeho matka Nurbanu ho nabádala, aby si k sobě zval i ostatní konkubíny z harému, aby udržel tradici dynastie. Murad měl jen jednoho následníka, Mehmeda, který se narodil v roce 1581, a měl ho právě se Safiyí. Nurbanu obvinila Safiyi, že je čarodějnice a různými kouzly dělá Murada impotentním, když je s jinými konkubínami. Toto obvinění vedlo k věznění, vyhnanství, mučení a popravám blízkých přátel a služebníků Safiye, které podezřívali z napomáhání při těchto kouzlech. Muradova sestra Esmeham představila Muradovi dvě nádherné konkubíny, které nakonec přijal. Vyléčen ze své impotence se stal otcem 20 synů a 27 dcer. .

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Postava Safiye Sultan se vyskytuje v tureckém televizním seriálu Muhteşem Yüzyıl: Kösem (2015–2017), kde ji ztvárnila herečka Hülya Avşar.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Safiye Sultan na anglické Wikipedii.

  1. Peirce 1993, s. 94: „Muradovou oblíbenkyní byla Safiye, konkubína údajně albánského původu z vesnice Rezi v pohoří Dukagjini.“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Nurbanu Sultan
Znak z doby nástupu Valide sultan
15951603
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Handan Sultan