Fatma Sultan (dcera Murada III.)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fatma Sultan
فاطمہ سلطان‎
osmanská princezna
Hrobka sultána Murada
Hrobka sultána Murada
Sňatek 6. prosince 1593
prosinec 1604
Manžel Damat Halil Paša
Damat Hızır Paša
Narození Manisa
Úmrtí Istanbul, Osmanská říše
Pohřbena Hagia Sofia
Dynastie Osmané
Otec sultán Murad III.
Matka Safiye Sultan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fatma Sultan byla osmanská princezna, dcera sultána Murada III. a jeho manželky Safiye Sultan, a sestra sultána Mehmeda III.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Datum jejího narození je neznámý. Byla dcerou sultána Murada III. a jeho nejoblíbenější manželky Safiye Sultan. Měla dva bratry, sultána Mehmeda III. a Şehzade Mahmuda, a jednu sestru, Ayşe Sultan.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

6. prosince 1593 se Fatma na přání svého otce provdala za Halila Pašu, námořního admirála. Svatba se konala ve Starém paláci a trvala sedm dní. Historik Mustafa Selaniki popsal, že všude se objevily nadšené davy, které sledovaly zahalenou Fatmu v červeném závoji a jejího manžela celou cestu, až do jejich domova v paláci. Rozdávaly se pytle plné mincí a sama Fatma dostala jako věno 300 tisíc dukátů. Všichni členové rady měly sedmidenní volno.

V roce 1595 Halil Paša neodjel na moře. To bylo nejspíš proto, že Fatma nebo její matka Safiye si přály, aby neopustil Istanbul. Faktem pro toto trvzení je, že v tu dobu byla Fatma těhotná. V říjnu 1595 porodila syna, díky němuž získal Halil Paša vyšší postavení jak u sultána, tak u jeho manželky.

Po smrti Halila Paši v roce 1603, se podruhé vdala za Hizira Pašu (prosinec 1604). V té době byl Hizir v Danube. Kvůli zásnubám a svatbě byl přivolání zpět do Istanbulu, kde získal post vezíra.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Když Fatma zemřela, byla pohřbena v otcově mauzoleu na nádvoří Hagia Sofia. Datum jejího úmrtí je taktéž neznámý.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fatma Sultan (daughter of Murad III) na anglické Wikipedii.