Emetullah Rabia Gülnuş Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rabia Gülnuş Sultan
Úplné jménoDevletlu İsmetlu Emetullah Rabia Gülnûş Valide Sultan Aliyyetü'ş-şân Hazretleri
Rodné jménoEvmania Voria
Jiná jménaMahpare Hatun
Narození1642
Rethymno, Kréta
Úmrtí6. listopad 1715
Edirne, Osmanská říše
Pohřben/ahrobka Yeni Valide
Národnostřecká
Občanstvíosmanské
ZeměOsmanská říše
DynastieOsmanská dynastie
Manžel/kasultán Mehmed IV.
DětiMustafa II. a Ahmed III.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emetullah Rabia Gülnuş Sultan (16426. listopadu 1715) byla konkubínou osmanského sultána Mehmeda IV. a Valide sultánkou v období vlády svých synů, sultána Mustafy II. a sultána Ahmeda III. Byla poslední konkubína, která byla provdaná za osmanského sultána.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Rabia Gülnuş se narodila v roce 1642[1] ve městě Rethymno na Krétě. V té době byla Kréta pod benátskou vládou. Její rodné jméno bylo Evmania Voria a byla dcerou řeckého ortodoxního kněze.[2] Do zajetí se dostala v roce 1645 během osmanské invaze na Krétu.[2]

Život v harému[editovat | editovat zdroj]

Osmanská armáda napadla ostrov během krétské války (1645–1669). Během invaze byla jako dvouletá odvedena jako otrokyně do Konstantinopole. Zde byla přejmenována na Mahpare (turecky kousek Měsíce) a byla jí dána turecká a muslimská výchova v harému paláce Topkapi, kde zanedlouho poté padla do oka sultánu Mehmedovi. Ten byl známý především svými loveckými výpravami na Balkáně, na kterých ho Rabia doprovázela jako jeho oblíbenkyně. Spolu měli dva syny a oba se vystřídali na trůnu.

V roce 1695 se stala Valide sultánkou, když nastoupil na trůn její první syn Mustafa II. Ten byl ale v roce 1703 sesazen z trůnu, protože většinu času trávil v Edirne, nikoliv v hlavním paláci v Konstantinopoli a nevěnoval se příliš vládě. Do toho ale Rabia zasáhla a na trůn pomohla svému druhému synu Ahmedu III. Funkci Valide sultan nadále zastávala a byla jí až do smrti.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Po 20 letech ve funkci Valide sultan Rabia umírá v roce 1715 v Edirne během vlády svého syna Ahmeda. Je pohřbena v hrobce otevřené k nebi v blízkosti mešity Yeni Valide, kterou v závěti nakázala postavit v Üsküdaru na anatolské straně Istanbulu.[3]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Emetullah Rabia měla spolu se sultánem Mehmedem IV. tři syny a jednu dceru:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. M. Orhan Bayrak. İstanbul'da gömülü meşhur adamlar: VIII. yüzyıl-1998. [s.l.]: Mezarlıklar Vakfı, 1998. Dostupné online. S. 178. (anglicky) 
  2. a b Baker 1993, s. 146.
  3. Sakaoğlu, Necdet. Bu mülkün kadın sultanları: Vâlide sultanlar, hâtunlar, hasekiler, kadınefendiler, sultanefendiler. [s.l.]: [s.n.], 2008. ISBN 978-9-753-29623-6. S. 375-6. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]