Tirimüjgan Kadınefendi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tirimüjgan Kadinefendi
Narození 16. srpna 1819
Arménie
Úmrtí 3. října 1852 (33 let)
Istanbul, Osmanská říše
Příčina úmrtí tuberkulóza
Dynastie Osmanská dynastie
Manžel/ka sultán Abdülmecid I.
Děti sultán Abdulhamid II.
Naime Sultan (*1843-1843)
princ Mehmed Abid (
Otec Bekhan Bey
Matka Almaş Hanim
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tirimüjgan Kadınefendi (16. srpna 18193. října 1852) byla konkubína osmanského sultána Abdulmecida I. a matka sultána Abdulhamida II.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Některé zdroje uvádí, že Tirimüjgan pocházela z Arménie. Jiné zase, že se narodila v Circassii ve východní Evropě (dnešní západ Ruska) a byla členkou dynastie Shapsug, která zde vládla. Její otec byl Bekhan Bey a matka Almaş Hanim.

Jméno Tirimüjgan dostala v Osmanské říši. V psaných pamětích Ayşe Sultan, dcery sultána Abdulhamida II je uvedeno, že měla zelené oči, dlouhé tmavě blond vlasy, bledou pleť, úzký pas, velmi hubené tělo a dobře vypadající ruce a nohy. Údajně o sobě vyprávěla, že pochází Circassie a je dcerou vůdce. Myslel si to i sám sultán, ale později se zjistilo, že je dcerou Arménského muzikanta Çandıra.

Manželství se sultánem[editovat | editovat zdroj]

Tirimüjgan byla za sultána Abdulmecida provdána v roce 1839 v paláci Topkapi v Istanbulu. Porodila mu dva syny a jednu dceru. Jako první se narodila Naime Sultan, která ale zemřela na neštovice ve věku dvou let v březnu 1843. Budoucí sultán Abdulhamid byl jejím druhým dítětem a třetím dítětem byl princ Mehmed Abid, který ale zemřel, když mu byl pouhý měsíc. Kdykoliv o ní její syn, sultán Abdulhamid mluvil, říkal: „Má ubohá matka opustila tento svět jako velmi mladá, ale stále si ji dokážu vybavit. Nikdy na ni nezapomenu. Velmi mě milovala. Když onemocněla, chtěla, abych seděl vedle ní a líbala mě na obličej, protože na ústa nesměla.“

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Tirimüjgan zemřela 3. října 1852 na tuberkulózu v paláci Feriye v Istanbulu. Zemřela 23 let předtím, než její syn nastoupil na trůn. Nemohla tedy zastávat funkci Valide sultan. Tu za ni převzala Rahime Perestu Sultan, která se po smrti Tirimüjgan o Abdulhamida starala.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tirimüjgan Kadın na anglické Wikipedii.