Ayşe Hafsa Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ayşe Hafsa Sultan
حفصه سلطان
Valide sultan
Portrét
Doba vlády15201534
Korunovace30. září 1520
Narození1478
Krymský chanát
Úmrtíbřezen 1534 (55-56 let)
Istanbul, Osmanská říše
Předchůdcefunkce vznikla
NástupceNurbanu Sultan
ManželSelim I.
DynastieOsmané (po sňatku)
OtecMengli I. Geraj
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ayşe Hafsa Sultan, osmanskou turečtinou: حفصه سلطان (1478 – březen 1534) byla manželka osmanského sultána Selima I. a oficiálně první žena, která zastávala titul Valide Sultan za vlády svého syna, sultána Sulejmana I. Od nástupu jejího syna na trůn v roce 1520 až do své smrti v roce 1534 patřila mezi nejvlivnější osoby v Osmanské říši.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Ayşe byla dcerou Mengli I. Geraje, krymského chána vládnoucího v letech 14661515. Západní státy o ní až do 17. století tvrdily, že byla otrokyní křesťanského původu. Někteří historikové tuto verzi zastávají až do dnešních dnů a to i přesto, že manželství Selima I. a Ayşe Hafsy bylo posledním, které bylo uzavřeno mezi osmanskou dynastií a jinou muslimskou dynastií ze sousedství.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ayşe Hafsa žila v letech 15131520 spolu se svým synem Sulejmanem v Manise, kde zastával funkci guvernéra provincie. Manisa byla tradičním místem pro osmanského korunního prince a budoucího sultána. Zde uspořádala festival Mesir, který se stal tradicí a pořádá se zde až dodnes. Ve městě také nechala postavit rozsáhlý komplex, skládající se z mešity (Mešita Sultan), základní školy, koleje a hospicu.

Ayşe byla také první ženou, která nesla titul "sultan" za svým jménem, namísto tradičního "hatun". Až do 16. století se užíval pro žijící matku vládnoucího sultána titul "valide hatun", Ayşe se stala první ženou, která nesla titul Valide Sultan. Její éra signalizovala měnící se postavení sultánovy matky a její zvýšený podíl na moci. Byla také první ženou harému, která rozhodovala o jeho chodu a měla zde největší výsady.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Ayşe Hafsa zemřela v březnu roku 1534 a byla pohřbena vedle svého manžela v mešitě Yavuz Selim v Istanbulu. Její hrobka byla rozsáhle poničena během zemětřesení v roce 1884. Na počátku 20. století byla mešita zrekonstruována a dnes je její hrobka v původním stavu.

Potomstvo[editovat | editovat zdroj]

Ayşe Hafsa měla spolu se sultánem Selimem I. celkem 4 děti:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hafsa Sultan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
vznik funkce
Znak z doby nástupu Valide sultan
15201532
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Nurbanu Sultan