Ayşe Hafsa Sultan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ayşe Hafsa Sultan
BustOfAyseHafsaSultan ManisaTurkey.jpg
Narození 1477/79 (?)
Úmrtí 1534
Istanbul
Místo pohřbení Istanbul
Titul Valide Sultan (1520-1534)
Následovník Roxelana
Nábož. vyznání islám
Manžel(ka) Selim I.
Děti Sulejman I.
Hatice Sultan
Šah Huban Sultan
Beyhan Sultan
Fatma Sultan
Příbuzní Şehzade Mustafa, Şehzade Mehmed, Mihrimah Sultan, Selim II., Şehzade Bayezid, Şehzade Murad, Raziye Sultan[1], Şehzade Cihangir[2], Şehzade Abdullah, Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ18234101, Fatma Nur, Fatma Sultan a Şehzade Mahmud (vnuci)
Funkce Valide sultan
Sultana of the Ottoman Empire
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ayse Hafsa Sultan, celým jménem Devletlu İsmetlu Ayse Hafsa Valide Sultan Aliyyetü'ş-san Hazretleri, krátce Hafsa Sultan (5. prosince 1479 – 19. března 1534), byla první Valide Sultan (sultánova matka) Osmanské říše. Byla ženou sultána Selima I. a matkou Sulejmana I. Nádherného. Od období dosazení jejího syna Sulejmana I. na trůn až do své smrti byla jednou z nejvlivnějších osob v říši, de facto byla druhou nejvýznamnější osobností v říši hned po sultánovi.

Ayse Hafsa Sultan byla dcerou krymského chána Meñli I Giraye. Vstoupila do harému prince Selima (později sultán Selim I.), když byl guvernérem Amasyi. Sňatkem s princem Selimem zajistila u svého mocného otce cenné spojence v princově boji o trůn.

V letech 1513–1520 žila se svým synem Sulejmanem I. v Manise, kde byl guvernérem. Podle tradice princ (şehzade), který ovládá Manisu, byl následníkem trůnu.

Nechala vybudovat mešity, základní školu, vysokou školu a nemocnici.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zemřela 19. března 1534 v paláci Topkapi (na mozkovou příhodu). Je pohřbena nedaleko svého manžela v mauzoleu Giblah za zdí Mešity Selima I. Mauzoleum bylo z velké části zničeno při zemětřesení v roce 1884, a rekonstrukce byla zahájena v roce 1900 (trvala 10 let). Její hrob je dnes mnohem jednodušší, než byl původní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [cit. 2016-09-26]
  2. [cit. 2016-09-26]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]