Přeskočit na obsah

Beyhan Sultan (dcera Selima I.)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Beyhan Sultan
Narození1497
Trabzon
Úmrtí1557 (ve věku 59–60 let)
Skopje
Pohřbenamešita Selima Hrozného
OtecSelim I.
MatkaAyşe Hatun II
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Beyhan Sultan (1497 – 1559) byla osmanská princezna, dcera sultána Selima I. a Ayşe Hafsy Sultan. Byla sestrou sultána Sulejmana I.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

V roce 1513 byla Beyhan provdána za Ferhata Paşu. 1. listopadu 1524 byl Ferhat obviněn z rebelie a popraven na příkaz sultána Sulejmana, jejího bratra. Beyhanin vztah se Sulejmanem se tímto velmi ochladil; Sulejman ji poslal do exilu mimo Istanbul a znovu ji provdal[zdroj?]. Beyhanina loajalita k jejímu novému muži byla velká, i když ho nemilovala a nikdy k němu nic necítila. Dělala to jen pro svou rodinu, děti a zachování dobré pověsti o dynastii. Ferhat byl popraven za nedodržování pravidel v provincii, která mu byla přidělena na starost. Napoprvé byl omilostněn na základě proseb Beyhan a její matky Ayşe Hafsy Sultan. Ferhat však dál pokračoval a dělal problémy a neustále zrazoval Osmanskou říši; sultán tedy už neměl jinou možnost, než jej popravit.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zemřela v roce 1559. Je pohřbena v mešitě jejího otce sultána Selima I.

Velkolepé století[editovat | editovat zdroj]

V tureckém televizním seriálu Velkolepé století (Muhteşem Yüzyıl, Magnificent Century) se objevuje postava Beyhan Sultan, kde ji ztvárnila turecká herečka Pınar Çağlar Gençtürk.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beyhan Sultan (daughter of Selim I) na anglické Wikipedii.