Abdulhamid I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Abdulhamid I.
Portrét
Narození 20. března 1725
Konstantinopol
Úmrtí 7. dubna 1789 (ve věku 64 let)
Konstantinopol
Potomci Mustafa IV., Mahmut II. a Esma Sultan
Otec Ahmed III.
Matka Rabia Sultan
Podpis Podpis

Abdülhamid I. (jiné přepisy: Abdülhamit I., Abdulhamid I., Abdula' l-Hamíd; arab. Abd al-Hamíd I., Abdula' l-Hamíd, arab. nepřesně Abdul Hamíd I., arab. nepřesně Abdulhamíd I.; 20. březen 1725 - 7. duben 1789 ) byl osmanský sultán od roku 1774 do své smrti. Vedl válku s Ruskem i Rakouskem, přičemž obě skončily příměřím a územními zisky jeho protivníků.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Abdülhamid se sultánem stal v době první rusko-turecké války. V té době v Rusku vládla ambiciózní Kateřina II. Veliká. Tato válka skončila pro Osmany porážkou a uzavřením míru dle smlouvy z Küçük Kaynarca. Dle této mírové dohody se Osmané museli vzdát Krymu, který vyhlásil oficiální samostatnost, ale byl prakticky závislý na Rusku. Dále musela Osmanská říše umožnit volný pohyb ruských lodí po Černém moři a volný přístup do Středozemního moře přes Bospor. Po anexi Krymu v roce 1783 Ruskem opět vyhlásil v roce 1787 další válku Rusku, která pokračovala i během vlády jeho nástupce Selima III.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana (A-Belk). I. vydanie. vyd. Banská Bystrica : Veda, vydavateľstvo SAV a Stredoslovenské vydavateľstvo, a. s., 1999. 1. z 12 svazek ISBN 80-224-0554-X. číslo publikace 3259. Kapitola A, s. 20.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Osmanští sultáni
Předchůdce:
Mustafa III.
17741789
Abdulhamid I.
Nástupce:
Selim III.