Küçük Mustafa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Küçük Mustafa
Narozenícca 1409
Úmrtí1422
VyznáníIslám
DynastieOsmanská
Otecsultán Mehmed I.
Matkaneznámá
Příbuznísultán Murad II. (bratr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Küçük Mustafa (cca 14091422), v překladu Malý Mustafa, byl osmanský princ, který se v roce 1422 ucházel o trůn. V kronikách se uvádí, že byl poražen svým strýcem Mustafou Çelebim, který se také o trůn ucházel. 

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Mustafa se narodil kolem roku 1409. Byl druhým synem sultána Mehmeda I. V té době bylo zvykem, aby princové byli guvernéry v provinciích a tím se připravovali na vládu. Malí princové žili s rodinou v hlavním městě. Mustafova provincie byla Hamideli (dnešní Isparta v Turecku). Nicméně po smrti jeho otce se bál o svůj život, který byl v rukou jeho bratrů a utekl do znepřáteleného státu Karamanid. V Karamanu byl odhalen osmanským pašou Şaraptarem, který pomáhal v bojích jeho bratrovi, novému sultánovi Muradovi II.

Povstání[editovat | editovat zdroj]

I po získání trůnu byl Murad ohrožen povstáními jeho strýce Mustafy Çelebiho. Poté, co Mustafu porazil, napadl Konstantinopol (dnešní Istanbul), aby Byzantská říše nadále Mustafu nepodporovala. Mustafa ale viděl tyto události jako vhodnou příležitost pro povstání. Společně s jeho podporovateli z Karamanu zabral anatolské území říše. Když viděl jeho sílu byzantský císař, rozhodl se toto povstání podpořit. I když jeho snahy byly neúspěšné, podařilo se mu získat Nikaiu, další významné anatolské město. 

Konec povstání[editovat | editovat zdroj]

Po tom, co se Murad dozvěděl o povstání, vydal se do Anatolie. Vedl tajnou korespondenci s Şaraptar İlyas, který mu podával přesné informace o Mustafově poloze a plánovaných krocích. I když se Mustafa snažil utéct, byl zatčen a popraven.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Küçük Mustafa na anglické Wikipedii.