Hatice Halime Hatun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hatice Halime Hatun
Narození 1415
Devrekani
Úmrtí 1500 (ve věku 84–85 let)
Bursa
Manžel(ka) Murad II.
Rodiče İsfendiyar Bey
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hatice Halime Hatun (kolem roku 1415 - po roce 1500) byla jednou z žen sultána Murada II.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Hatice Halime Hatun byla jandarská princezna a dcera Taceddina Ibrahima II. Beye, osmého vůdce provincie Isfendiyaris. Byla vnučkou předchozího vládce této oblasti, jménem Izzedin Isfendiyar Bey a neteří Hümy Hatun (matka sultána Mehmeda II.). Byla sestrou Kemaleddina Ismaila Beye a Kizila Ahmeda Beye, což byl devátý a desátý vůdce jejich dynastie.

Sňatek se sultánem Muradem II.[editovat | editovat zdroj]

Sultán Murad II. se oženil s Hatice Halime kolem roku 1425 v Edirne. Při této události provdal i dvě své sestry - Selçuk Hatun poslal k otci Hatice a Sultan Hatun poslal k jejímu bratru Kivameddinovi. Během oslav tohoto sňatku zasnoubil svých dalších pět sester - Hatice, Fatmu, Hafsu, İIaldı a Şehzade. 

V roce 1425 se Hatici narodil první syn, princ Alaeddin Ali. Když dosáhl dostatečného věku, stal se guvernérem provincie Manisa. Po smrti jeho staršího bratra Ahmeda se stal guvernérem Amasye. V roce 1435 se oženil s Marou Branković. Ze začátku byla Mara vřele vítána a Hatice, která hrdě nesla titul oblíbenkyně, tomuto páru požehnala a poslala je do Bursy. Od podzimu 1435 do jara 1436 šlo vše hladce. Poté však Mara ztratila post oblíbenkyně a když se Hatice Halime vrátila k moci, byla Mara poslána do exilu. 

V roce 1439, byl Kara Hizir Pasha poslán do Amasye. Vkradl se v noci do paláce a uškrtil prince Alaeddina přímo v jeho posteli. Poté zabil i princovy dva syny - jednomu bylo pouhých 6 měsíců a druhému 18 měsíců. Společně pak byli pohřbeni v hrobce Turumatay v Amasyi, později byly ostatky přeneseny do Bursy. 

Po smrti sultána Murada II. v roce 1451 nastoupil na trůn Mehmed II. a Hatice Halime byla provdána za Ishaka Pashu. 

Staří a smrt[editovat | editovat zdroj]

Ishak Pasha zemřel v roce 1497 a Halime ovdověla. Hatice Halime Hatun je poslední zaznamená žena pocházející z dynastie Iznik. Pohřbena je v Mauzoleu Hatice Sultan, dcery sultána Bayezida II.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hatice Halime Hatun na anglické Wikipedii.