Trajánovo fórum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rekonstrukce fóra s Trajánovým sloupem uprostřed
Mapa císařských fór

Trajánovo fórum (lat. Forum Traiani) je chronologicky posledním z císařských fór (Fori Imperiali).[1] Jeho autorem byl starořecký architekt Apollodóros z Damašku.

Fórum bylo postaveno na příkaz císaře Trajána a financované ze zisku z dobytí Dácie, které skončilo v roce 106.[1] Fórum bylo dokončeno v roce 112, Trajánův sloup o rok později. Pro takový rozsáhlý komplex byly nutné rozsáhlé základy. Byly upravené svahy kopců Kvirinálu a Kapitolu, které ohraničovaly údolí kde se rozkládal Campus Martius. Je pravděpodobné, že základy byly připravovány na příkaz císaře Domiciána, přičemž celý projekt byl přisouzen Apollodórosovi z Damašku,[1] který doprovázel Trajána na výpravě do Dácie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stavba se skládala z velkého sloupořadí obklopujícím piazzu půdorysu 200 x 120 m s exedrami na dvou stranách. Hlavní vchod je na jižní straně a tvoří ho vítězný oblouk se sochou Trajána na kočáru se šesti spřežením. Na východní straně fóra byly vystavěny Trajánské trhy. Na severu piazzy ležela Basilika Ulpia, která byla dlážděná trojúhelníkovou dlažbou z bílého mramoru a dekorovaná velkou jezdeckou sochou Trajána.

Na sever od baziliky byla menší piazza s chrámem zasvěceným božskému Trajánovi. Přímo na sever od Baziliky Ulpii byly na každé straně fóra dvě knihovny. V jedné byly latinské dokumenty a ve druhé řecké. Mezi knihovnami byl 38 m vysoký Trajánův sloup.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Trajánovo fórum na slovenské Wikipedii.

  1. a b c d ROTH, Leland M. Understanding Architecture: Its Elements, History and Meaning. 1.. vyd. [s.l.]: Boulder, CO: Westview Press, 1993. Dostupné online. ISBN 0-06-430158-3. (angličtina) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]