Komtur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Komtur byla hodnost uvnitř rytířského řádu. Komtur byl velitelem komendy, základní správní jednotky Státu německých rytířů v Prusku. Velel prokurátorům, kteří vedli každý nejméně 12 bratrů.[1] Jeho nadřízeným, který vládl provincii, byl baili nebo zemský komtur (Landkomtur, commendator provincialis)

V německy mluvících zemích je komtur (nebo komandér) označení řádového stupně státních vyznamenání, obvykle nad důstojníkem a pod velkodůstojníkem či velkokřížem.

Velkokomtur (Großkomtur) byl jedním z nejvyšších hodnostářů řádu, odpovědným za administrativu. Spolu s dalšími čtyřmi hodnostáři byl členem Velké rady. [1] Jeho pozice byla podobná dnešnímu premiérovi a ministrovi vnitra. Zastupoval velmistra, v době míru se zabýval zbrojnicemi a v čase války se staral o armádní logistiku. Byl jedním ze dvou úředníků, kteří měli kromě velmistra klíč od pokladnice s řádovou pečetí. Jeho zástupcem byl vicekomtur, taktéž zvaný malý komtur.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b A History of the Crusades: The Fourteenth and Fifteenth Centuries by Kenneth Meyer Setton, Harry W. Hazard, p. 578

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo komtur ve Wikislovníku