Komtur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Komtur je hodnost uvnitř rytířského řádu.

Komtur byl velitelem komendy, základní správní jednotky Státu německých rytířůPrusku. Velel prokurátorům, kteří vedli každý nejméně 12 řádových bratří.[1] Jeho nadřízeným, který vládl provincii, byl baili nebo zemský komtur (Landkomtur, commendator provincialis)

V německy mluvících zemích je komtur (nebo komandér) označení řádového stupně státních vyznamenání, obvykle nad důstojníkem a pod velkodůstojníkem či velkokřížem.

Velekomtur (Großkomtur) je jedním z nejvyšších hodnostářů rytířského řádu, odpovědným za administrativu. Tato funkce (stejně jako mj. funkce velmistra, hlavy řádu) je doposud zachována v Suverénním řádu maltézských rytířů, který byl jako stát uznán celou řadou zemí, mimo jiné Českou republikou. Spolu s dalšími čtyřmi hodnostáři je členem Velké rady.[1] Jeho pozice je podobná premiérovi a ministrovi vnitra u jiných států. Zastupuje velmistra, v době míru se zabýval správou zbrojnic a v čase války se staral o armádní logistiku. Byl jedním ze dvou úředníků, kteří měli kromě velmistra klíč od pokladnice s řádovou pečetí. Jeho zástupcem byl vicekomtur, taktéž zvaný malý komtur.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Slovníkové heslo komtur ve Wikislovníku