Přeskočit na obsah

Komenda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Strakonický hrad obsahuje také bývalou johanitskou komendu.
Johanitská komenda v Českém Dubu (síň v přízemí)
Komenda v Chomutově přestavěná na renesanční zámek

Komenda (z latinského comes – druh, společník) nebo také komturie, komturství či komtura je označení pro středověké sídlo rytířského či křižovnického řádu, například templářů, johanitů, německých rytířů nebo křižovníků s červenou hvězdou. Komenda a komturie je pak přeneseně i označení pro komunitu v dané komendě sídlící. V čele komend stál komtur.

Charakteristika

[editovat | editovat zdroj]

Komenda svým charakterem odráží výjimečnou pozici rytířských řádů jako kombinace mnišství a rytířství. Obsahuje části běžné pro klášter, například kapitulní síň, klášterní kostel, křížovou chodbu, refektář, ale přitom je opevněná a má charakter hradu, zahrnuje také dům komtura. Součástí komend byly také hospodářské objekty a špitál.

Na území Česka je dochováno několik bývalých komend v různém stupni zachovalosti, např. bývalá komenda řádu německých rytířů v Drobovicích nebo Miletíně nebo bývalá komenda na Strakonickém hradě. Tato komenda navíc fungovala v netypické koexistenci se sídlem významného světského feudála Bavora ze Strakonic, který jim část svého sídla věnoval. Nejzachovalejší je bývalá johanitská komenda v Českém Dubu. Komendě johanitů (maltézských rytířů) v Praze na Malé Straně[1] dominují mohutné věže nedostavěné části kostela Panny Marie pod řetězem.

V současné době se například České velkopřevorství řádu sv. Lazara teritoriálně dělí na dvě komendy.

Seznam komend v Česku

[editovat | editovat zdroj]

Neúplný seznam komend v Česku:

Johanitské
Německých rytířů
Křižovnické
Templářské

Komendy v Evropě

[editovat | editovat zdroj]

Mapy komend rytířských řádů v Evropě:

  1. Program Noci kostelů 24. května 2013 [online]. Noc kostelů, 2013 [cit. 2015-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-01-05. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]