Václav Luks

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Luks
Narození 14. listopadu 1970 (49 let)
Rakovník
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Václav Luks (* 14. listopadu 1970) je český dirigent, cembalista, hráč na lesní roh a hudební pedagog, specialista na interpretaci staré hudby se zaměřením na díla autorů vrcholného baroka, J. D. Zelenky, J. S. Bacha, G. F. Händela a dalších. Je zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Collegium 1704 a zakladatelem a dramaturgem mezinárodního projektu Hudební most Praha-Drážďany.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval hru na lesní roh na Konzervatoři v Plzni a na Hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze. Ve studiích pokračoval na Schole Cantorum Basiliensis ve třídě J.-A. Böttichera a J. B. Christensena (obor historické klávesové nástroje).

Stál u zrodu švýcarského dechového okteta Amphion, pravidelně spolupracoval jako sólový hornista s Akademie für Alte Musik v Berlíně, basilejským orchestrem La Cetra a dalšími zahraničními ansámbly. V roce 1991 založil soubor Collegium 1704, který v roce 2005 v rámci projektu Bach-Praha-2005 doplnil o vokální ansámbl Collegium Vocale 1704, s nímž provedl v Praze mj. Bachova zásadní díla: Matoušovy a Janovy pašije, Mši h-moll a Vánoční oratorium.

V letech 1996 až 1999 vyučoval generálbas na Hudební fakultě AMU v Praze a v letech 2001 až 2003 pedagogicky působil také na Vysoké hudební škole Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku. Podílel se i na hudební přípravě některých projektů Národního divadla v Praze – Händel: Rinaldo; Zeyer: Radúz a Mahulena.

Dirigent[editovat | editovat zdroj]

V rámci Festivalu v Aix-en-Provence (plný název Festival international d’art lyrique et l'Académie européenne de musique d’Aix-en-Provence, zkráceně Festival d’Aix-en-Provence) dirigoval představení opery Henryho Purcella: Dido a Aeneas. Scénické provedení inscenoval režisér Vincent Huguet na scéně Aurélie Maestre a v kostýmech Caroline de Vivaise. Opera byla doplněna novodobým prologem, který napsala Maylis de Kerangal a přednesla Rokia Traoré. Osoby a obsazení: Dido – Anaïk Morel, žena z Kypru – Rokia Traoré, Aeneas – Tobias Greenhalgh, Belinda, sestra a společnice Didonina – Sophia Burgos, Čaroděj, duch – Lucile Richardot, druhá dáma – Rachel Redmond, první čarodějcice – Fleur Barron, druhá čarodějnice – Majdouline Zerari, námořník – Peter Kirk, orchestr Ensemble Pygmalion řídil Václav Luks.[1]

Stejnou operu provedl koncertně v roce 2016 v rámci koncertního cyklu orchestru Collegium 1704 dne 5. února 2016 v pražském Rudolfinu. Osazení: Dido: Marie-Claude Chappuis (mezzosoprán), Aeneas: Tomáš Král (baryton).[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Didon et ÉnÉe [online]. Festival d’Aix [cit. 2018-07-30]. Dostupné online. (francouzsky) 
  2. SZAKÁLOVÁ, Kateřina. Příběh tragické lásky Dido a Aeneas i Janovy pašije v podání Collegia 1704 - tisková zpráva [online]. Kateřina Szakálová, 2016 [cit. 2018-07-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]