John Gay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Gay

John Gay (30. června 16854. prosince 1732) byl anglický básník a dramatik. Jeho nejznámějším dílem je parodická hra Žebrácká opera (The Beggar’s Opera, 1728), zhudebněná Johannem Christophem Pepuschem, v českém prostředí známá díky adaptaci Václava Havla a také díky následné filmové adaptaci Jiřího Menzla.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v anglickém městě Barnstaple, prošel tamním gymnáziem. Po opuštění školy byl dán do učení k obchodníku s hedvábím, ale unavilo ho to (jak napsal Samuel Johnson, „znechucovala ho servilita jeho profese“), takže se brzy vrátil do Barnstaplu, kde žil u svého strýce, nonkonformistického kněze. Po čase se vrátil zpět do Londýna.

Věnování svého díla Venkovské kratochvíle (Rural Sports, 1713) Alexanderu Popeovi znamenalo počátek jejich pozdějšího přátelství. V roce 1714 napsal dílo Pastýřův týden (The Shepherd's Week), sérii šesti pastorál, líčících anglický venkovský život.

V roce 1715, patrně s Popeovou pomocí, uvedl hru Říkejte tomu, jak chcete (What d'ye call it?), dramatickou parodii na soudobou tragédii. Publikum parodii nepochopilo, takže Lewis Theobald a Benjamin Griffin museli vydat vysvětlující spis.

V roce 1716 vydal rozsáhlou směšnohrdinskou báseň Drobnosti aneb Umění chodit londýnskými ulicemi (Trivia, or the Art of Walking the Streets of London). Obsahuje vtipné popisy Londýna oné doby. V lednu 1717 uvedl komedii Tři hodiny po svatbě (Three Hours after Marriage), která byla velmi hrubá a málo vtipná, a proto také velmi neúspěšná.

Gay měl četné příznivce, a když v roce 1720 vydal knihu Básně k různým příležitostem (Poems on Several Occasions), kupovanou na základě předplatného, získal za ni více než tisíc liber. V témže roce ale Gay na radu svých přátel investoval veškeré své finance do projektu South Sea Company, v kterém o všechno přišel. Měl ale řadu patronů a jeho přátelé ho nenechali spadnout až na dno. V roce 1727 napsal pro jednoho ze svých mecenášů slavnou knihu Padesát jedna veršovaných bajek (Fifty-one Fables in Verse), od níž si sliboval získání místa u dvora, třebaže dvorskou morálku sám kritizoval, a snad proto na dvoře nikdy významnější funkci nezastával.

Jistě ale neměl v úmyslu získat si přízeň u dvora svým následujícím dílem, slavným satirickým dramatem Žebrácká opera (The Beggar's Opera), inscenovaným 29. ledna 1728 divadelní společností Johna Riche, v němž byl karikován sám tehdejší předseda vlády Robert Walpole. Dílo je společensky satirickou alegorií, odehrávající se v londýnském podsvětí. Některé postavy, jako vůdci zlodějských organizací Peachum a Macheath, se stali obecně známými. V České republice je hra známá především díky vynikající adaptaci Václava Havla (1975), který hru výrazně zaktualizoval a zironizoval. Hra byla mimořádně úspěšná a umožnila Gayovi se stát autorem na volné noze.

Napsal také pokračování, nazvané Polly, v němž líčí další dobrodružství Polly Peachumové, jejíž inscenace byla zakázána, nepochybně díky Walpolovi. Pro Gaye to neznamenalo žádnou ztrátu, jelikož pro hru znamenalo vynikající reklamu, takže mohla být v roce 1729 publikována knižně, na čemž autor vydělal několik tisíc liber. Získala také Gayovi několik dalších mocných patronů. Zemřel 4. prosince 1732, je pohřben ve Westminsterském opatství. Na jeho hrobě se nachází epitaf, napsaný Alexanderem Popem, a jeho vlastní sebeironizující dvojverší:

Life is a jest, and all things show it,
I thought so once, and now I know it.
Že život žert je z všeho zdá se,
to jsem si myslel, teď vím to zase.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Gay na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CRAIG, Hardin a kolektiv. Dějiny anglické literatury II. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 476.