Martin Šmíd

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Martin Šmíd byla fiktivní oběť policejního zásahu proti studentské demonstraci 17. listopadu 1989, která započala sametovou revoluci. Fámu přinesla Drahomíra Dražská, vrátná na vysokoškolských kolejích v Praze-Troji. Zpráva se postupně rozšířila (Petr Uhl volal do rádia Svobodná Evropa) do tiskových agentur (ze začátku ještě s upozorněním, že se jedná o nepotvrzenou zprávu).[1] Zveřejnění zprávy o smrti studenta vyvolalo ve společnosti velké pohoršení a přispělo k pádu komunistického režimu v Československu.

Zabitou obětí měl být student Matematicko-fyzikální fakulty University Karlovy. Na dané škole studovaly dvě osoby tohoto jména, dokonce ve stejném (druhém) ročníku, ani jednomu se však 17. listopadu nic nestalo (jeden na demonstraci vůbec nebyl, druhý z ní odešel ještě před zásahem).

Motivace Drahomíry Dražské byla dlouho předmětem spekulací.[2] Podle zastánců konspiračních teorií byla celá akce provokací Státní bezpečnosti, která Dražskou k šíření dezinformace navedla.[3] Sama Dražská v rozhovoru v roce 2009 prohlásila, že si zprávu o zabití studenta vymyslela, a odmítla, že by byla spolupracovnicí StB.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Lída Rakušanová: Už tehdy jsem si říkala, že nechci vidět tu kocovinu. Deník.cz, 15.11.2014
  2. Závěrečná zpráva vyšetřovací komise Federálního shromáždění pro objasnění událostí 17. listopadu 1989, část III. 5) - Desinformace o údajném úmrtí studenta Šmída, [cit. 2009-10-21]. Dostupné online.
  3. KULISY A ZÁKULISÍ OBČANSKÉHO FÓRA aneb jak se vyráběl samet, Marek Kořínek, Necenzurované noviny, ročník 5, výtisk 38
  4. MF Dnes. Autorka fámy o mrtvém studentovi promluvila, s StB prý nespolupracovala. iDnes [online]. 18. listopadu 2009 [cit. 2009-11-21]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]