Drahomíra Dražská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Drahomíra Dražská
Narození 1966 (52–53 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Drahomíra Dražská, rozená Habancová (*1966) byla v listopadu 1989 vrátnou na studentských kolejích v Praze-Tróji. 17. listopadu se zúčastnila studentské demonstrace a následného pochodu na Národní třídu. Zde byla při zásahu lehce zraněna a při čekání na ošetření v nemocnici Na Karlově náměstí si ze vzteku vymyslela fámu, že při policejním zásahu byl zabit student Matematicko-fyzikální fakulty Martin Šmíd.

Odpoledne 18. listopadu se Drahomíra Dražská setkala s manželkou novináře Petra Uhla. Ten předal zprávu o mrtvém studentovi zahraniční rozhlasové stanici Svobodná Evropa, která ji večer odvysílala.

Československá televize odvysílala už dva dny po zásahu rozhovor s oběma studenty toho jména, kteří MFF navštěvovali. Záznam však byl nevalné kvality, připomínající domácí video. Snad také proto tomuto dementování zprávy o mrtvém studentovi nikdo nevěřil.

Tato fáma zmobilizovala obyvatelstvo Československa, v následujících dnech se konaly statisícové demonstrace. Studenti vysokých škol a divadelní herci vyhlásili týdenní stávku a na pondělí 27. listopadu byla vyhlášena dvouhodinová výstražná generální stávka. Tyto kroky později vedly k odstoupení komunistické vlády známé pod názvem Sametová revoluce.

Drahomíra Dražská žije v ústraní a o jejím soukromí není nic známo.

Když Česká televize v roce 2009 natáčela dokument o Sametové revoluci, Drahomíra Dražská poskytla reportérům rozhovor, ve kterém uvedla, že nebyla členkou StB a fámou o mrtvém studentovi nesledovala žádné cíle. Fámu si prý vymyslela jen ze vzteku a z bezmoci nad tím, že byla na Národní třídě zraněna. Prvotním impulsem fámy bylo, když na Národní třídě uviděla nakládání bezvládného těla do sanitky. Byl to agent StB Ludvík Zifčák který studenty sledoval od počátku průvodu na Albertově a během zásahu na Národní třídě simuloval, že omdlel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]