Hlas Ameriky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hlas Ameriky
Logo
Logo
Založeno 1. února 1942
Sídlo Washington, D.C.
Ocenění Peabodyho cena
Oficiální web www.voanews.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hlas Ameriky (Voice of America, VOA) je multimediální zpravodajský zdroj a instituce pro oficiální zahraniční vysílání vlády USA. Začala jako rozhlasová vysílací stanice v roce 1942, později přidala televizní vysílání a internetové zpravodajství v angličtině a dalších 30 jazycích. Hlavním posláním Hlasu Ameriky je šíření informací do zemí, kde panuje jistá dezinformovanost nebo cenzura. Vysílání v češtině bylo zahájeno v březnu 1942 a pokračovalo do 27. února 2004.

Na jeho rozhlasových vlnách vysílali pořady osobnosti jako Jan Werich, Jiří Voskovec, Jaroslav Drábek či Josef Škvorecký a Ivan Medek. V letech 1950–1964 a 1968–1973 bylo vysílání na území Československa rušeno.[1]

Etika a kritika[editovat | editovat zdroj]

Již první vysílání obsahovalo slova „Zprávy pro nás mohou být dobré nebo špatné – my vám vždy řekneme pravdu.“[2]

Část akademické sféry a někteří komentátoři označují VOA za formu propagandy a to je občas předmětem sporů.[3][4] Argumentují, že VOA je placená vládou a tak přirozeně přináší politický pohled blízký Vládě USA a propaguje běžný život v USA.

Vyšla však také Charta VOA ve formě zákona. Tato charta požaduje, aby VOA byl „konsistentně spolehlivý a autoritativní zpravodajský zdroj“, aby byl „přesný, objektivní a výstižný“.[5] Cílem tohoto zákona bylo zabránit přílišnému zasahování státu do zpravodajství a za tímto účelem vedení VOA Chartou také opakovaně argumentovalo.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Voice of America na anglické Wikipedii.

  1. http://www.rozhlas.cz/plus/historie/_zprava/10-let-bez-hlasu-ameriky--1321369
  2. Roberts, Walter R. UNC.edu
  3. Chuck, Elizabeth."Taxpayer money at work: US-funded foreign broadcasts finally available in the US", NBC News, July 20, 2013. 
  4. Hudson, John."U.S. Repeals Propaganda Ban, Spreads Government-Made News to Americans", 14 July 2013. Ověřeno k 16 July 2013. 
  5. VOA Charter [online]. Voice of America. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Hlas Ameriky, TV film, 2016

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]