Jiří Wimmer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Wimmer
Narození 21. září 1943
Protektorát Čechy a Morava Praha
Úmrtí 25. ledna 2001 (ve věku 57 let)
Česko Praha
Aktivní roky 1965–2001
Manžel(ka) Mercedes Wimmerová
Děti dcera
Příbuzní Vladimír Wimmer (bratr)
Alena Wimmerová (sestra)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Wimmer (21. září 1943, Praha25. ledna 2001 tamtéž) byl český herec, komik, básník, kreslíř a hudebník.

Život a činnost[editovat | editovat zdroj]

Jiří Wimmer, přezdívaný „Klobouk“, byl mnohostranně nadaný muž s výrazným komediálním talentem. Psal básně, měl pěvecké a hudební nadání, vymýšlel a kreslil anekdoty a rád sportoval, miloval tenis.

Po absolutoriu na pražské DAMU v roce 1965 (jeho spolužákem a kamarádem byl herec Vladimír Pucholt) získal své první divadelní angažmá v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, kde působil v letech 19651970 a řadu vážných divadelních rolí. Souběžně hrál v někdejším ostravském divadle malých forem Waterloo, dva roky působil v ostravském Státním divadle.

Později přešel do Prahy, kde společně s Janem Valou uváděl koncerty skupiny Rangers - Plavci. Vystupoval i v libereckém a pražském Divadle Ypsilon, v 90. letech hrál v Prozatímním divadle Františka Ringo Čecha a v Divadle Jiřího Grossmanna.

Proslavil se mj. společně se zpěvákem Karlem Černochem, s nímž vytvořil komickou dvojici a vystupoval na estrádách i v Československé televizi v pořadu Ring volný a Možná přijde i kouzelník. Hrál také ve Směšném divadle svého blízkého přítele Luďka Soboty.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byl dvakrát ženatý a dvakrát rozvedený. Téměř po celý svůj život trpěl silnými depresemi a psychickými problémy, třikrát se neúspěšně pokusil o sebevraždu, několikrát se léčil z alkoholismu v protialkoholní léčebně.[1] V 80. letech měl těžkou autonehodu, když usnul za volantem a naboural do stromu.[zdroj?]

Zemřel tragicky 25. ledna 2001, když v pražských Dejvicích pod vlivem alkoholu přelézal zábradlí na Vítězném náměstí, kde jej srazil autobus.[2]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]