Jaroslav Štercl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jaroslav Štercl
Narození 18. listopadu 1919
Blovice
Úmrtí 4. dubna 1996 (ve věku 76 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Štercl (18. listopadu 1919, Blovice u Plzně4. dubna 1996, Praha) byl český herec, komik, lidový bavič, muzikálový a operetní zpěvák a trampský muzikant. Často vystupoval v kabaretech a na estrádách.

Život[editovat | editovat zdroj]

Šterclův hrob na Vinohradském hřbitově v Praze

Patřil k nejoriginálnějším českým komikům. Jeho první veřejné vystoupení bylo na kabaretní scénce Nuselského pivovaru v Praze. Za svůj život si zahrál mnoho desítek drobných a epizodních roliček ve filmu a v televizi. Hrdě se hlásil k trampské osadě Ztracenka, odkud pocházela i skupina Settleři či Jarka Mottl i mnozí další významní trampští muzikanti a umělci. Také působil v Hudebním divadle v Nuslích a po zavření divadla v roce 1977 v Karlíně (tam však dostával velmi malé role, které nakonec odmítl). Poté musel i v televizních vystoupeních vynechat nevhodné narážky (např. jako referent Kňourek telefonické oslovení soudruh Habsburk).

Dr. Jan Pixa jej objevil pro televizní vědomostní soutěže. Do té chvíle se málo vědělo, že známý komik je vzdělán v mnoha oborech a má obrovské encyklopedické vědomosti; stal se jedním z prvních odborných poradců v soutěžích Souboj s pamětí a Osm vteřin a dost a jejich hlavní hvězdou. Jeho nápovědy byly často zaobaleny do neuvěřitelného kabátu, ale v jádru byly vždy velmi přesné. Jeho knihovna čítala několik tisíc svazků, ve kterých se velmi rychle orientoval.

Až do své smrti nezapomněl na své diváky a trpělivě objížděl i malé obce jako jeden z mnoha účinkujících v estrádním pořadu Abeceda humoru, kde vystupoval po boku Standy Procházky, Richarda Adama, Jaroslava Čejky či Jiřího Helekala. Rád navštěvoval Nuselskou kavárnu v pražských Nuslích, kde v letech 1955 až 1968 podle svědectví pamětníků bavil zdarma celé osazenstvo (dnes je tam v přízemí čtyřpatrového rohového domu v původních prostorách Nuselské kavárny z 19. století orientální restaurace Pod věží v Otakarově ulici čp.6).

Je pochován na Vinohradském hřbitově v Praze.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]