Bavič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Slovem bavič[1] se označuje zábavný člověk. Jde o takového člověka, který má přirozený dar bavit ostatní lidi i v situacích, které vlastně příliš popřípadě vůbec zábavné nejsou.

V uměleckém (divadelním, televizním a kabaretním) prostředí se tak zpravidla označuje herec, moderátor, konferenciér (angl. entertainer) či komik - improvizátor, uvádějící další program nebo vlastní výstup stand-up[2]. Umí svou schopností improvizace a reakce na momentální situaci, přirozeným osobním šarmem (svým charismatem), citem pro situaci – někdy také svojí pěknou jevištní řečí – svojí přirozenou komikou, vtipností a neformálním klaunstvím ozvláštnit a vylepšit mnoho běžných životních a společenských situací.[zdroj?] Takoví umělci pak bývají přirozeně velmi populární a oblíbení u publika někdy i po mnoho let od své umělecké či fyzické smrti. Z těchto důvodů jsou zejména za jejich života často vyhledáváni filmovými a televizními tvůrci především z oblasti audiovizuální zábavy.

Známí čeští baviči[editovat | editovat zdroj]

Související hesla[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Internetová jazyková příručka [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. Heslo bavič. 
  2. John Limon:Stand-up Comedy in Theory, Or, Abjection in America. Duke University Press Books 2000; ISBN 978-0822325468

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]