Otto Gutfreund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otto Gutfreund
Otto Gutfreund (1914)
Otto Gutfreund (1914)
Narození 3. srpna 1889
Dvůr Králové
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 2. června 1927 (ve věku 37 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtí tonutí
Místo pohřbení Vinohradský hřbitov
Alma mater Académie de la Grande Chaumière
Povolání sochař a malíř
Příbuzní Pavla Lindová-Gutfreundová[1] (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob sochaře Otto Gutfreunda na Vinohradském hřbitově

Otto Gutfreund (3. srpna 1889, Dvůr Králové2. června 1927, Praha[2]) byl přední kubistický sochař, průkopník českého novodobého sochařství světového významu. Jeho socha Úzkost (1911–12) je považována za první kubistickou sochu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem jako čtvrtý z pěti dětí české židovské rodině Karla a Emilie Gutfreundových. V letech 19031906 studoval na Škole výtvarných umění v Bechyni (keramický ateliér) a v letech 19051909 docházel na Umělecko-průmyslovou školuPraze. V roce 1909 Gutfreunda zaujala tvorba Antoina Bourdella u příležitosti jeho výstavy v Praze uspořádané SVU Mánes. V listopadu přijel do Paříže, kde se zapsal do Bourdellových kurzů sochařství na akademii Grande Chaumière. Seznámil se s Augustem Rodinem, zajímal se o středověké umění. Bourdellův ateliér opustil v roce 1910. Cestoval do Anglie, Belgie, Nizozemska a vrátil se do Prahy.

V roce 1911–12 se stal členem Skupiny výtvarných umělců, vystavil Úzkost. Účastnil se druhé výstavy Skupiny a představil významná díla: Hamleta, Harmonii, Koncert v roce 1912. V letech 1913 a 1914 používal principy analytického kubismusochařství. Obeslal třetí výstavu Skupiny díly: Viky, Hlava s kloboukem, Hamlet. Účastnil se výstav v galerii Der SturmBerlíně a čtvrté výstavy Skupiny v Praze. V roce 1914 navštívil Paříž, kde se setkal s Picassem, Grisem, Apollinairem a obchodníkem s uměleckými díly Kahnweilerem.

V okamžiku vyhlášení války byl v Paříži, kde vstoupil Cizinecké legie. Účastnil se bojů na Sommě, L'Artois a v Champagni. Roku 1915 podepsal s několika rakousko-uherskými spolubojovníky žádost o včlenění do francouzské armády. Po demobilizaci a po odmítnutí všech žádostí o začlenění do francouzské armády, stejně jako do československé legie, byl roku 1916Lyonu uvězněn. Mezi 1916 a 1918 byl internován v táboře Saint- Michel-de-Frigolet v departementu Bouches-du-Rhône. V roce 1918 byl přesunut do civilního tábora v Blanzy a po tříletém věznění se usadil v Paříži, kde pokračoval v přerušené práci.

Na dva měsíce se vrátil do Prahy, aby přijal členství v Mánesu. V roce 1920 opustil Paříž a žil mezi Prahou a rodným Dvorem Králové. Následující rok se účastnil třetí výstavy skupiny Tvrdošíjní v Praze, Brně a Košicích. V roce 1924 se zúčastnil Výstavy Československého moderního umění v Paříži a příští rok byl také na Mezinárodní výstavě dekorativních umění v československém pavilonu v Paříži. V roce 1926 vyhrál konkurz na místo profesora na Umělecko-průmyslové škole v Praze a zúčastnil se výstavy Société AnonymeNew Yorku. Portrétoval i prezidenta T.G. Masaryka a pro město Hradec Králové vytvořil v roce 1926 jeho sochu v životní velikosti, která stojí na zdejším Masarykově náměstí.[3] Gutfreund byl po hradecké soše požádán o další variantu prezidentova pomníku. Zatímco hradecká verze je pouze jediná, druhou verzi měli nebo mají na třech místech, v Poděbradech, Nitře a Kroměříži.[4]

Dne 2. června 1927 tragicky utonul ve Vltavě v Praze.[2]

Rodinný život[editovat | editovat zdroj]

V dubnu 1926 se oženil s Miladou Podlipskou–Lindnerovou.[5] (Manželka, rozená Lindnerová byla dcera JUDr. Richarda a Anny Lindnerových.[6] Jednalo se o její druhé manželství, poprvé byla provdána za magistrátního koncipistu Václava Podlipského.[7])

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Šetlík: Otto Gutfreund – Cesta ke kubismu, 2013, 253 s., Gallery, Praha, ISBN 978-80-86990-20-0 [1]
  • Josef Císařovský: Otto Gutfreund – SNKLU, Praha 1962
  • Jiří Šetlík: Otto Gutfreund – Zázemí tvorby, Odeon, Praha 1989
  • Jiří Šetlík a kolektiv: Otto Gutfreund, Národní galerie v Praze, 1995–1996
  • Michal Novotný: Jistý pan G., Dauphin, Praha 2000

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]