Eva Klepáčová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eva Klepáčová
Narození 2. května 1933
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 18. června 2012 (ve věku 79 let)
Praha, Česká republikaČeská republika Česká republika
Manžel/ka Josef Zíma

Eva Klepáčová (2. května 1933 Praha18. června 2012 Praha[1]) byla česká herečka, moderátorka, manželka herce a zpěváka Josef Zímy. Mezi její vůbec nejznámější filmové role patří postava Káči z českého pohádkového filmu Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha z roku 1956. Je také známa jako dabingová herečka, v roce 2007 jí Prezidium Herecké asociace udělilo cenu za celoživotní mistrovství v dabingu.[2]

Ze života[editovat | editovat zdroj]

Pochází z umělecké rodiny, její otec Antonín Klepáč byl tanečníkem v Národním divadle, maminka, Kamila Klepáčová, rozená Vlášková, byla také tanečnicí a herečkou. Tak jako celá řada jiných pražských herců začínala v Dismanově dětském uměleckém rozhlasovém souboru. Po maturitě na gymnáziu studovala na pražské DAMU, po ukončení školy svoji první divadelní sezónu strávila v Severočeském divadle v Liberci. Poté natrvalo zakotvila ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově).

Méně známo už je dnes to, že působila prakticky od jejích prvopočátků také v Československé televizi, kde díky svému pěknému a kultivovanému hlasovému projevu pracovala jako konferenciérka i příležitostná hlasatelka. Výborné hlasové dispozice také velmi dobře uplatnila při rozhlasové práci a v dabingu. Společně se svým manželem Josefem Zímou úspěšně nadabovala, mimo jiné, hlavní postavu Nastěnky v ruské filmové pohádce Mrazík (Josef Zíma zde namluvil jejího nápadníka Ivánka).

Její život tragicky poznamenala těžká dopravní nehoda Josefa Zímy v roce 1959, během níž zemřel člověk a při níž byla velmi těžce zraněna česká zpěvačka a šansoniérka Judita Čeřovská. Kromě toho ji také, jako mnoho jiných českých umělců, postihla i vlna zákazů vystupování a uměleckých omezení v době normalizace po roce 1968.

O svém životě napsala společně se svým manželem biografickou knihu Princ a Káča.

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve věku 79 let zemřela 18. června herečka Eva Klepáčová
  2. V dabingové síni slávy

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Eva Klepáčová a Josef Zíma: Princ a Káča, vydalo nakladatelství Eminent – Knižní klub v roce 2001, ISBN 80-7281-068-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]