Eva Klepáčová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eva Klepáčová
Eva Klepáčová.jpg
Narození2. května 1933
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí18. června 2012 (ve věku 79 let)
Praha, ČeskoČesko Česko
Manžel(ka)Josef Zíma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eva Klepáčová (2. května 1933 Praha18. června 2012 Praha[1]) byla česká herečka, moderátorka, manželka herce a zpěváka Josefa Zímy. Mezi její vůbec nejznámější filmové role patří postava Káči z českého pohádkového filmu Hrátky s čertem režiséra Josefa Macha z roku 1956. Je také známa jako dabingová herečka, v roce 2007 jí Prezidium Herecké asociace udělilo cenu za celoživotní mistrovství v dabingu.[2]

Ze života[editovat | editovat zdroj]

Pochází z umělecké rodiny, její otec Antonín Klepáč byl tanečníkem v Národním divadle, maminka, Kamila Klepáčová, rozená Vlášková, byla také tanečnicí a herečkou. Tak jako celá řada jiných pražských herců začínala v Dismanově dětském uměleckém rozhlasovém souboru. Po maturitě na gymnáziu studovala na pražské DAMU, po ukončení školy svoji první divadelní sezónu strávila v Severočeském divadle v Liberci. Poté natrvalo zakotvila ve smíchovském Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého v Praze (dnešní Švandovo divadlo na Smíchově).

Méně známo už je dnes to, že působila prakticky od jejích prvopočátků také v Československé televizi, kde díky svému pěknému a kultivovanému hlasovému projevu pracovala jako konferenciérka i příležitostná hlasatelka. Výborné hlasové dispozice také velmi dobře uplatnila při rozhlasové práci a v dabingu. Společně se svým manželem Josefem Zímou úspěšně nadabovala, mimo jiné, hlavní postavu Nastěnky v ruské filmové pohádce Mrazík (Josef Zíma zde namluvil jejího nápadníka Ivánka).

Její život tragicky poznamenala těžká dopravní nehoda Josefa Zímy v roce 1959, během níž zemřel člověk a při níž byla velmi těžce zraněna česká zpěvačka a šansoniérka Judita Čeřovská. Kromě toho ji také, jako mnoho jiných českých umělců, postihla i vlna zákazů vystupování a uměleckých omezení v době normalizace po roce 1968.

O svém životě napsala společně se svým manželem biografickou knihu Princ a Káča.

Zemřela roku 2012 v Praze. Byla pohřbena na Vinohradském hřbitově.

Divadelní role, výběr[editovat | editovat zdroj]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Rozhlasové role[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve věku 79 let zemřela 18. června herečka Eva Klepáčová
  2. V dabingové síni slávy
  3. Molière: Lakomec. Nesmrtelná komedie o lakomci, který nade vše na světě miluje svoji kasičku. Vltava [online]. 2021-01-16 [cit. 2022-01-16]. Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Eva Klepáčová a Josef Zíma: Princ a Káča, vydalo nakladatelství Eminent – Knižní klub v roce 2001, ISBN 80-7281-068-5

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]