Jan Nepomuk Woldřich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Nepomuk Woldřich
Prof. Dr. Jan Nepomuk Woldřich
Prof. Dr. Jan Nepomuk Woldřich
Narození 15. června 1834
Zdíkov
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 3. března 1906 (ve věku 71 let)
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povolání pedagog a archeolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prof. Dr. Jan Nepomuk Woldřich (15. června 1834 Zdíkov[1]3. února 1906 Praha) byl český geolog, paleontolog a amatérský archeolog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jan Nepomuk Woldřich se narodil 15. června 1834 ve Zdíkově. Obecnou školu vychodil ve Zdíkovci. Od roku 1845 navštěvoval „Normal – Hauptschule“ v Českých Budějovicích. Rovněž tam studoval na piaristickém gymnáziu. Na univerzitě ve Vídni studoval přírodní vědy a zde také v roce 1859 dosáhl doktorátu filozofie. Potom působil jako středoškolský profesor v Prešově, v Banské Štiavnici, v Salzburgu a také jako profesor na akademickém gymnáziu ve Vídni. Pro střední školy napsal učebnice Rukověť zoologie a Tělověda člověka. Je autorem dodnes uznávané trojdílné vysokoškolské učebnice Všeobecná geologie se zvláštním zřetelem k zemím koruny České, kterou dokončil krátce před svou smrtí. V roce 1893 byl jmenován mimořádným profesorem geologie a paleontologie na Karlově univerzitě v Praze a v roce 1899 byl jmenován řádným profesorem. V roce 1905 se vzdal pedagogické činnosti a věnoval se zpracování svých archeologických materiálů. Zemřel v Praze 3. února 1906, pochován je na vinohradském hřbitově. Na jeho rodném domě č. p. 168 ve Zdíkově je pamětní deska významného rodáka a jeho jméno je uvedeno i v reklamní brožurce o mikroregionu Šumavské podhůří, vydané obecním úřadem Zdíkov v roce 2006.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Význam jeho celoživotní práce spočívá v tom, že se velkým podílem zasloužil o poznání jihočeské fauny, především výzkumy v okolí Sudslavic a údolí řeky Volyňky, ale i fauny na jižní Moravě, v okolí Prahy, severních Čechách, v zahraničí v Dolních Rakousích, Dalmácii a Istrii.

Velkou měrou přispěl k archeologickému výzkumu jižních Čech. Provedl řadu výkopů na pravěkých sídlištích a prokopal desítky mohyl z doby bronzovéslovanské. Výzkum prováděl především v širokém okolí Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Vodňan, Netolic, Volyně, Protivína a Písku. Výsledky své práce pečlivě publikoval, doprovázel je četnými kresbami předmětů i plánky jako půdorysy hradišť, profily zkoumaných opevnění apod. Jeho publikace a dokumentace dodnes slouží jako velmi užitečné a potřebné při dalších archeologických výzkumech v jižních Čechách.

Vedle této činnosti se podílel i na studiu paleolitu v Čechách a zasloužil se zánik mylné teorie o megalitických stavbách a tzv. obětních kamenech.

Je autorem i několika spisů pedagogických. Jeho práce, psané převážně německy ale i česky, se vždy dotýkaly snahy rozšířit ve světě povědomí o jižních Čechách a rodné šumavské obci. Jsou nám známy tituly 21 prací, publikovaných v letech 18741903 v oboru archeologie, geologie a paleontologie.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu

Část Woldřichovy pozůstalosti z archeologických průzkumů v jižních Čechách odkázala vdova v letech 19101915 do sbírek Národního muzea v Praze.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Archeologie

  • Kurzer Ueberblick der Urgeschichte des Menschen, Wien 1871
  • Die ältesten Spuren der Cultur in Mitteleuropa, mit besonderer Berücksichtung Österreichs, Wien 1886
  • Tábořiště diluviálního člověka a jeho kulturní stupeň v jenerálce u Prahy a v několika dalších nalezištích českých, Praha 1900

Geologie

  • Všeobecná geologie se zvláštním zřetelem na země korunu české I-III, Praha 1902-05

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]