Jan Nepomuk Woldřich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Prof. Dr. Jan Nepomuk Woldřich (15. června 1834 Zdíkov3. února 1906 Praha) byl český geolog, paleontolog a amatérský archeolog.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jan Nepomuk Woldřich se narodil 15. června 1834 ve Zdíkově. Obecnou školu vychodil ve Zdíkovci. Od roku 1845 navštěvoval „Normal – Hauptschule“ v Českých Budějovicích. Rovněž tam studoval na piaristickém gymnáziu. Na univerzitě ve Vídni studoval přírodní vědy a zde také v roce 1859 dosáhl doktorátu filozofie. Potom působil jako středoškolský profesor v Prešově, v Banské Štiavnici, v Salzburgu a také jako profesor na akademickém gymnáziu ve Vídni. Pro střední školy napsal učebnice Rukověť zoologie a Tělověda člověka. Je autorem dodnes uznávané trojdílné vysokoškolské učebnice Všeobecná geologie se zvláštním zřetelem k zemím koruny České, kterou dokončil krátce před svou smrtí. V roce 1893 byl jmenován mimořádným profesorem geologie a paleontologie na Karlově univerzitě v Praze a v roce 1899 byl jmenován řádným profesorem. V roce 1905 se vzdal pedagogické činnosti a věnoval se zpracování svých archeologických materiálů. Zemřel v Praze 3. února 1906, pochován je na vinohradském hřbitově. Na jeho rodném domě č. p. 168 ve Zdíkově je pamětní deska významného rodáka a jeho jméno je uvedeno i v reklamní brožurce o mikroregionu Šumavské podhůří, vydané obecním úřadem Zdíkov v roce 2006.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Význam jeho celoživotní práce spočívá v tom, že se velkým podílem zasloužil o poznání jihočeské fauny, především výzkumy v okolí Sudslavic a údolí řeky Volyňky, ale i fauny na jižní Moravě, v okolí Prahy, severních Čechách, v zahraničí v Dolních Rakousích, Dalmácii a Istrii.

Velkou měrou přispěl k archeologickému výzkumu jižních Čech. Provedl řadu výkopů na pravěkých sídlištích a prokopal desítky mohyl z doby bronzovéslovanské. Výzkum prováděl především v širokém okolí Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Vodňan, Netolic, Volyně, Protivína a Písku. Výsledky své práce pečlivě publikoval, doprovázel je četnými kresbami předmětů i plánky jako půdorysy hradišť, profily zkoumaných opevnění apod. Jeho publikace a dokumentace dodnes slouží jako velmi užitečné a potřebné při dalších archeologických výzkumech v jižních Čechách.

Vedle této činnosti se podílel i na studiu paleolitu v Čechách a zasloužil se zánik mylné teorie o megalitických stavbách a tzv. obětních kamenech.

Je autorem i několika spisů pedagogických. Jeho práce, psané převážně německy ale i česky, se vždy dotýkaly snahy rozšířit ve světě povědomí o jižních Čechách a rodné šumavské obci. Jsou nám známy tituly 21 prací, publikovaných v letech 18741903 v oboru archeologie, geologie a paleontologie.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Část Woldřichovy pozůstalosti z archeologických průzkumů v jižních Čechách odkázala vdova v letech 19101915 do sbírek Národního muzea v Praze.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Archeologie

  • Kurzer Ueberblick der Urgeschichte des Menschen, Wien 1871
  • Die ältesten Spuren der Cultur in Mitteleuropa, mit besonderer Berücksichtung Österreichs, Wien 1886
  • Tábořiště diluviálního člověka a jeho kulturní stupeň v jenerálce u Prahy a v několika dalších nalezištích českých, Praha 1900

Geologie

  • Všeobecná geologie se zvláštním zřetelem na země korunu české I-III, Praha 1902-05

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]