Adolf Lípa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. MUDr. Adolf Lípa
Adolf Lípa (Český svět, 1907)
Adolf Lípa (Český svět, 1907)
Narození13. září 1866
Městec Králové Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí24. srpna 1953 (ve věku 86 let)
Praha ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníVinohradský hřbitov
NárodnostČeská
Alma materVídeňská univerzita
Povolánípraktický lékař a sexuolog
ChoťHelene Lípová (roz. Fürst)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Lípa, Bey (německy Lipa, 13. září 1866 Městec Králové24. srpna 1953 Praha[1]) byl český praktický lékař, sexuolog a gynekolog, dlouhodobě působící v zahraničí, především pak v Brity kontrolovaném Egyptě. Roku 1908 obdržel nejvyšší egyptské vyznamenání opravňující jej používat šlechtický titul Bey.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Městci Králové v Polabí do rodiny Josefa Lípy a jeho manželky Ludmily Charlotty, rozené Nohelové. Po absolutoriu základní a střední školy vystudoval medicínu na univerzitě ve Vídni, následně zde začal pracovat v nemocnici Wilhelmskrankhaus. Oženil se s Helene Fürst z Vídně. Poté působil v Paříži a v londýnské nemocnici Albert Hospital.

Abbás II. Hilmí poslední egyptský chediv, který Lípovi udělil roku 1908 titul Bey

Egypt[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně díky svým kontaktům ve Velké Británii začal působit v Egyptě. Roku 1898 získal profesuru na univerzitě v Káhiře, zde žil, pracoval a vyučoval. Roku 1902 sehrál klíčovou úlohu při potlačení vypuknuvší epidemie cholery. Jako zdroj nákazy určil znečištěnou vodu z Nilu, užívanou též k pití, a navrhl zavést hygienická protiopatření, které pomohly epidemii zastavit. V letech 19031908 působil jako lékařský atašé Rakousko-uherského velvyslanectví v Káhiře. Roku 1908 byl egyptským vládcem, chedivem Abbásem II. Hilmím, vyznamenán nejvyšším egyptským řádem s privilegiem používat za jménem šlechtický titul Bey. Roku 1909 si Lípa v Káhiře zřídil praktickou ordinaci, byl významnou postavou místního společenského života. Kromě češtiny a němčiny ovládal angličtinu, francouzštinu, latinu a pravděpodobně také arabštinu.

V Čechách[editovat | editovat zdroj]

Po vypuknutí první světové války učinila 18. prosince 1914 Velká Británie Egypt svým protektorátem. Dosavadní chediv Abbás II. Hilmí byl sesazen, odešel do exilu a byl nahrazen sultánem Husajnem Kámilem. Lípa byl jakožto rakousko-uherský občan britskými úřady považován za příslušníka nepřátelského státu a roku 1915 byl nucen Egypt opustit. Usadil se v Praze, kde pak provozoval gynekologickou praxi. Byl také editorem sexuologických revue, jeho odborné statě byly přeloženy do několika světových jazyků.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Adolf Lípa, Bey zemřel v Praze 24. srpna 1953 ve věku 86 let. Pohřben byl v hrobce s estetickými prvky starověkého Egypta včetně sochy sfingy vytvořené sochařem Františkem Rousem na Vinohradském hřbitově.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prof. MUDr. Adolf Lipa, Bey. geni_family_tree [online]. [cit. 2020-10-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]