Tom a Jerry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tom a Jerry
Žánr dětský / komediální
Formát série krátkých filmů
Námět William Hanna
Joseph Barbera
Země původu USAUSA Spojené státy
Jazyk angličtina
Počet dílů 161 (seznam dílů)
Produkce a televizní štáb
Distributor MGM Television
TV stanice Cartoon Network
Tom a Jerry na ČSFD SZ TV.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tom a Jerry je americká série animovaných filmů se 161 díly, kterou v roce 1940 pro společnost MGM vytvořili William Hanna a Joseph Barbera. Je zaměřena na dvě postavy - kocoura Toma a myšáka Jerryho. V sérii se také objevuje spousta vedlejších postav, z nichž nejznámější jsou Tomova panička (silnější Afroameričanka) a pes Spike. Tom a Jerry mezi sebou svádějí věčný boj, ve kterém se Tom snaží chytit Jerryho. Ten ho však vždy přelstí a ukáže mu, že se jen tak chytit nenechá. Jerry také Toma rád provokuje, dělá mu naschvály a připravuje na něj všelijaké zákeřné pastičky.

Další postavy[editovat | editovat zdroj]

V mnoha dílech se kromě titulních hrdinů objevují ještě další postavy, například šedý myšák Tuffy, kačírek Quacker, černý kocour Butch, či dva buldoci – Spike a Tyke (někdy překládáno česky jako Bulda a Bulínek). Hodně se zde objevuje i jejich majitel.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V 1. díle Jak kočka dostala padáka, který vznikl 10. února 1940, se ještě kocour a myšák jmenovali Jasper a Jynx. Studio řeklo, že "kočkomyších" seriálů už bylo dost a natáčení chtělo zrušit. Svůj názor ale změnilo, jakmile byl seriál nominován na Oscara. Nominaci sice v sošku neproměnil, ale umožnilo to další natáčení seriálu. William Hanna a Joseph Barbera uznali za vhodné do dalšího dílu změnu jmen hlavních protagonistů a tak vyhlásili soutěž o nové jméno, kterou vyhrál John Carr a jeho odměnou bylo 50 dolarů. Za celou dobu natáčení původní série bylo nakonec na Oscara nominováno 13 epizod a 7 jich proměnilo ve zlatou sošku.

Dne 1. srpna 1958 se společnost MGM rozhodla uzavřít animační studio a s ním skončila i původní série Toma a Jerryho a tak se výroba seriálu přestěhovala do Rembrandt Films, které se nacházelo v Praze, tehdejším Československu (psal se rok 1960). Na seriálu se podíleli čeští kreslíři ze studia Bratři v triku. Celkem natočili 13 dílů, které však byly kvůli horší kvalitě animace a zvukových efektů hodnoceny jako méně povedené, úspěšné a oblíbené jako původní série. Nominaci na Oscara nezískal žádný ze 13 dílů a jakmile smlouva s Rembrandt Films skončila, výroba seriálu se přestěhovala zpět do zámoří.

Vzniklo (a stále vzniká) spousta celovečerních filmů, z nichž první vyšel v roce 1992 pod jménem "Tom a Jerry"

Některým filmovým kritikům se nelíbily scény, ve kterých jde doslova o život. Častokrát se o tom s tvůrci přeli. Fiktivní pořad Itchy & Scratchy Show, který se objevuje v mnoha dílech seriálu Simpsonovi, paroduje zejména takovéto surové scény.

Ve Van Beuren Studios vznikl kreslený seriál, který se také jmenoval Tom a Jerry, a to v letech 1931-1933, tj. téměř deset let před svým slavnějším jmenovcem. Vyprávěl o dvou mužích, kteří spolu zažívali různé veselé příhody. Na tomto seriálu pracoval mimo jiné i Joseph Barbera. V padesátých letech dostaly hlavní postavy nová jména, Dick a Larry, aby se seriál odlišil od příběhů kocoura a myšáka. Nejčastěji tento seriál sledují děti do 9 let.

TV seriál[editovat | editovat zdroj]

  • Tom a Jerry Show (ABC, 1975)
  • Tom a Jerry Comedy Show (CBS, 1980–1982)
  • Tom & Jerry Děti (FOX, 1990–1994)
  • Tom a Jerry Tales (The CW, 2006–2008)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]