Gene Deitch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gene Deitch
Gene Deitch.jpg
Narození 8. srpna 1924 (95 let)
Chicago
Ocenění Winsor McCay Award (2003)
Inkpot Award
Manžel(ka) Zdenka Deitchová
Děti Kim Deitch
Web www.genedeitch.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gene Deitch (celým jménem Eugene Merrill Deitch, * 8. srpna 1924, Chicago, USA) je americký režisér a producent animovaných filmů žijící více než půl století v Praze.

Začínal jako výtvarník v hudebním časopise The Record Changer. Později natáčel kreslené filmy a reklamy pro studio United Productions of America. Jeho film Sidney´s Family Tree byl roku 1958 nominován na Oscara. Téhož roku ho společnost Rembrandt Films vyslala do Prahy, aby domluvil natáčení seriálu Tom a Jerry ve studiu Bratři v triku. V roce 1960 vznikl v Praze film Munro, satira o čtyřletém chlapci povolaném do armády, která získala Oscara za nejlepší krátký animovaný film. V roce 1964 se Deitch oženil s produkční Zdenkou Najmanovou. Ve stejném roce byl hned dvakrát nominován na Oscara za filmy How to Avoid Friendship a Here's Nudnik (série s postavičkou věčného poplety Yaramaze Nudnika měla osm pokračování). V roce 1966 jako první zfilmoval Tolkienova Hobita: obrázky nakreslil Adolf Born a celý děj byl zhuštěn do deseti minut. Na invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 zareagoval filmem Obři, oceněným na festivalu v San Sebastianu. Dalšími jeho úspěšnými filmy byla Hloupá žába (1971) podle písničky Pete Seegera, Mrňous a čarodějnice (1980) a Císařovy nové šaty (1989). Zahrál si také epizodní roli ve filmu Ještě větší blbec, než jsme doufali (1994).

Vydal autobiografii For the Love of Prague. V roce 2003 obdržel Annie Award za celoživotní dílo na poli animovaného filmu. Jeho synové Kim Deitch, Simon Deitch a Seth Deitch jsou uznávanými komiksovými výtvarníky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]