Mluvící hlava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mluvící hlava
The Telltale Head
8. díl seriálu Simpsonovi
Řada: 1
Díl: 8
Kód: 7G07
Premiéra: 25. února 1990
Scénář: Al Jean, Mike Reiss, Sam Simon a Matt Groening
Režie: Rich Moore
Tabule: „Neviděl jsem Elvise (jeden řádek však zní "Viděl jsem Elvise")“
Gaučový gag: Bart je ostatními členy rodiny vymačkán mimo gauč, vyletí z rámu obrazovky a záhy dopadne před televizi.

Mluvící hlava (anglicky The Telltale Head) je 8. epizoda 1. série amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Premiéru v Americe měla 25. února 1990. V Česku měla premiéru 19. února 1993.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Homera přes ulice Springfieldu pronásleduje rozzlobený dav, protože drží odřezanou hlavu sochy zakladatele města, Jebediaha Springfielda. Obklopený nevrlým davem, Bart poprosí o pochopení a popíše události předcházejícího dne.

Vypráví, jak si půjčuje pět dolarů od Homera a vytratí se do místního kina sledovat Mutanti prostoru IV. Na cestě vrazí do skupinky místních chuligánů. Jeden z nich, Jimbo, mu navrhne, ať se s ním a jeho kamarády do kina vplíží bez placení.

Později, po filmu, chlapci háží kameny na Jebediahovu sochu. Jimba napadne, že by soše mohli uříznout hlavu. Bart se pokusí hrdinu města bránit, ale Jimbo a jeho kamarádi se mu vysmějí. Ještě tu noc se Bart nenápadně vykrade z domu a hlavu soše pod rouškou tmy uřeže.

Druhý den jsou samozřejmě všichni Springfielďané pobouřeni stětím hlavy sochy zakladatele jejich města. Bart vyhledá Jimba a jeho kamarády a zjistí, že jsou rozrušení stejně, jako zbytek obyvatel a navíc jejich včerejší řeči nebyly míněny vážně, doufají že se jim výtržník dostane do ruky, aby mu mohli zlámat všechny kosti. Barta to vyděsí a tak se vrací domů a poví svojí rodině celou pravdu. Homer se tedy společně s Bartem vydává navrátit soše její hlavu, ovšem naneštěstí jsou přistiženi právě oním rozvášněným davem.

Nakonec Bart přednese řeč, ve které se odvolává na to, že jeho čin spojil město a jeho obyvatele a naučil je cenit si svého dědictví. Springfielďané souhlasí, a tak společně vrátí hlavu na její původní místo, hlava je skoro zázračně spojena s tělem a Bartovi je odpuštěno.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V této epizodě se poprvé objevují tyto postavy:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Telltale Head na anglické Wikipedii.