Burger King

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Burger King
Logo
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1953, 1954 a 1956
ZakladateléJames McLamore
David Edgerton
Adresa sídlaMiami-Dade County, 331 26, USA
Souřadnice sídla
Charakteristika firmy
Oblast činnostiřetězec restaurací rychlého občerstvení
Produktyhamburger, hranolky, limonáda, hot dog a dezert
Obrat2 mld. $ (2012)[1]
Provozní zisk363 mil. $ (2012)[1]
Výsledek hospodaření117,7 mil. $ (2012)[1]
Mateřská společnostRestaurant Brands International
Identifikátory
Oficiální webwww.bk.com
ISINUS1212201073
LEI54930058TQK6DLGVFI77
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Restaurace Burger King v USA

Burger King je americký řetězec provozoven rychlého občerstvení se sídlem v Miami-Dade County na Floridě zahrnující více než 11 tisíc restaurací ve více než 65 zemích.[2] V Austrálii je společnost provozována pod značkou Hungry Jack's. První restaurace Burger King byla otevřena 4. prosince 1954 v Miami na Floridě, USA.

Mezinárodní síť restaurací Burger King nabízí především hamburgery, hranolky a chlazené nápoje. Hlavním produktem je hamburger Whopper, který je prodáván také v dalších variantách od nejmenšího Whopper Junior až po Triple Whopper. Skládá se z grilovaného mletého hovězího masa v housce posypané sezamovým semínkem s majonézou, zeleninou a případně dalšími přísadami.

Burger King v ČR[editovat | editovat zdroj]

První restaurace Burger King v Česku byla otevřena 25. listopadu 2008 v nákupním centru Metropole Zličín v Praze. V Česku získala jako první franchisingovou licenci polská firma AmRest (od roku 2018 se sídlem v Madridu), provozující též restaurace KFC, Pizza Hut nebo kavárny Starbucks v Polsku a Bulharsku, nyní nově také v Česku, na Slovensku a ve Slovinsku.[3] Kromě těchto licencovaných značek provozuje restaurace pod vlastními značkami freshpoint a Rodeo Drive. Její akcie jsou kotovány na burze ve Varšavě. Jejich zastoupení pro značku Burger King je pro ČR exkluzivní (do roku 2022) a licenci nemůže získat každý (pouze se souhlasem "master franchisanta" AmRest). V Česku zatím drží další licence také firma JLV (Jídelní a lůžkové vozy), resp. její dceřiná firma BK Team (restaurace Florenc, Praha Mas.n., Praha 4 - Chodovská ul., dálnice D11), nebo francouzský gigant Lagardère.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]