Vandalismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Náhrobek na brtnickém hřbitově poničený vandaly

Jako vandalismus se označuje svévolné poškozování a ničení veřejného i soukromého majetku či podobných statků, které nepřinášejí pachateli žádné materiální obohacení a pro které pachatel zpravidla nemá žádný motiv – většinou tak koná jen pro vlastní potěšení či pro potřebu odreagovat se. Často k němu dochází pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.

Slovo je odvozeno od jména germánského kmene Vandalů, kteří roku 455 dobyli velkou část Itálie a vyplenili Řím. Slovo vytvořil Henri Grégoire, konstituční biskup v Blois, během Francouzské revoluce, když jako Vandalisme popsal některé stránky chování republikánské armády.

Nejčastější projevy vandalismu[editovat | editovat zdroj]

Počmáraná tramvaj T6A5 v ochranném pásmu dálnice D1 u Průhonic.
  • graffiti na veřejných plochách a dopravních prostředcích
  • demolování veřejných objektů či městského mobiliáře (např. ničení laviček, telefonních automatů, rozbíjení zastávek či výloh, ničení soch, náhrobků, značek apod.)
  • poškozování soukromého majetku (zvonků, poštovních schránek, oken, plotů apod.)

Častým projevem vandalismu je i poškozování veřejné zeleně. Formou vandalismu může být i úmyslné narušování nočního klidu, resp. jakékoli hlučné, agresivní chování na veřejnosti, kterým jedinec, nebo skupina jedinců, napadá a poškozuje práva ostatních.

Vandalismus dopravního značení[editovat | editovat zdroj]

Krádež silničního značení nastává, když dopravní (silniční, dálniční, komunikační,…) značení je odcizeno ze svého původního místa, kam bylo přiděleno státem, policií či zodpovědnou organizací v tomto oboru. Značení je často využíváno jako dekorace pro vandaly či jako trofej. V určitých případech je to využíváno, jako záminka pro obhajobu, když jedinec poruší zákon a chce se vyhnout následkům porušení zákona, jelikož tvrdí, že značení nebylo na svém místě.

Ačkoli se krádež značení jeví jako nahodilá, tak značení s neobvyklým, vtipným či zajímavým jménem je častěji odcizováno než značení jiné. V jiných případech je to zamýšleno, jako žert pachateli. Ale takový žert může být často také velmi nákladný a nevýhodný (a případně může být i nebezpečný) pro obec nebo agenturu, která značení vlastní. V České republice takové komunikační značení stojí mezi 400 KČ až 2 400 KČ (v rámci pronájmu značení se cena mění; cena nezahrnuje sloupek, objímku pro uchycení a podstavec).

Postih v zákoně[editovat | editovat zdroj]

Ve většině jurisdikce je krádež silničního značení považováno jako každá jiná krádež se ohledem na stíhání a trestání. Pokud ovšem krádež vede ke zranění, tak zloději mohou být také trestně zodpovědní za zranění, za předpokladu, že takové zranění bylo předvídatelným důsledkem takové krádeže.

V jednom případě, co se stal ve Spojených státech amerických, byli obviněni tři lidé ze zabití při krádeži značky značící zastavení, a tedy způsobující smrtící kolizi. Článek tohoto případu byl zveřejněn v novele Driver’s Ed od Caroline B. Cooney.

Prevence[editovat | editovat zdroj]

V některých jurisdikcích dávají nálepky jako varování na značení, které varuje legálním trestem jako následkem odcizení značení. Některá města (např. Toronto) používá na připevnění značení speciální šrouby, aby předešli nechtěnému odstranění. V jiných případech, u velmi známých značek, autority rozhodly pro kompletní změnu jména, jako prevenci před opakovanou krádeží a nahrazováním stejných značek. Určitá města se stejným problémem se rozhodla místo reálných značek jednoduše nasprejovat jméno či značení na uliční zdi. Jiné jurisdikce rozhodli nabídnout repliky značení, aby předešli krádežím pro prodej značení.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Malá československá encyklopedie ČSAV, VI. svazek, písmeno Š–Ž, vydala Academia, Praha 1987

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]