Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítejte v Hudební dílně! Chcete se zapojit do vytváření Wikipedie a založit článek o své oblíbené skupině, zpěvákovi nebo prostě o hudebním tématu, které Vás zajímá? Bojíte se, že něco pokazíte? Již jste článek založili, ale byl obratem smazán nebo opatřen nálepkou urgentní úpravy, protože nesplňoval zdejší kritéria? Nezoufejte a nezanevírejte, postupovali jste správně! Zde můžete toto pravidlo dovést do dokonalosti a editovat s odvahou a bez obav.

Co všechno mohu v hudební dílně dělat?
 • Využijte některého z našich volných ateliérů a s chutí začněte! Pokud si nebudete vědět rady, zeptejte se na místní nástěnce, nebo se obraťte na jakéhokoliv účastníka projektu osobně.
 • Chcete pomoci s článkem, který již máte rozpracovaný v hlavním jmenném prostoru a chtěli byste ho rozvést více s pomocí účastníka projektu? Nebo jste založili nový článek a chcete na něj upozornit účastníky, aby ho zkontrolovali nebo sami rozšířili? Připište ho na projektovou nástěnku.
Pro zkušenější
 • Zavedení wikipedisté mohou samozřejmě plně využít dílnu stejně jako nováčci. Mohou si zde ovšem také vyzkoušet práci s nováčky a pomoci jim při vytváření článku (nehledě na fakt, že nejsou účastníkem projektu) - mohou totiž předávat obecné zkušenosti s psaním článků (např. správné zdrojování)


       Marcus & Martinus


•Novè album "Moments" je jejich třetí album a v Norsku ovládli všechny jejich alba Špičky hudebních žebříčků.

•Jejich otec Kjell je bývalý profi fotbalista a učitel. Vyučuje Kluky, když kvůli turné meškaji ve škole.

•Marcus je fanoušek Justina Biebra Jasona Derulo a Bruno Marse.


•Vtipné na koncertech je Martinus úplně uvolněný, ale před vystoupením v tv pořadech má pořádnou trému.


•Marcus je ten starší z dvojčat!

Ateliéry[editovat | editovat zdroj]

Ateliéry jsou hlavní součástí dílny. Platí zde pouze několik pravidel:

 • Editujte s odvahou a bez obav, nikdy však nezasahujte do ateliéru, který je označen červenou nálepkou Obsazeno. Pokud se chcete k práci dotyčného vyjádřit a poradit mu, využijte diskusní stránku příslušného ateliéru.
 • Ateliér, který je více než týden obsazen, aniž by dotyčný uživatel článek upravoval, mohou účastníci projektu označit oranžovou nálepkou Sirotek, kdy se rozpracovaný článek nabídne k dopracování dalším zájemcům. Totéž může udělat uživatel udělat i sám, pokud již nechce dále pracovat a nechce článek uveřejnit.
 • Pokud se osiřelého článku nikdo neujme další týden, putuje do archivu a ateliér se opatří zelenou nálepkou Volno.
 • Každý může navrhnout jakýkoliv dokončený článek z ateliéru navrhnout do ankety, ve které poté zvolíme nejlepší a ten bude uveřejněn na hlavní straně portálu Hudba (podobně jako při hlasování o článku měsíce)

Návod na použití ateliéru[editovat | editovat zdroj]

 1. Vyberte si jakýkoliv volný ateliér níže - klikněte na modrý odkaz v nadpisu (příklad Ateliér 4). Otevře se vám nové okno, kde bude nadpis Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna/Ateliér (dále jen nadpis) a pod ním tabulka se zeleným pruhem oznamující, že je ateliér volný (dále zelená nálepka).
 2. Klikněte na editovat (záložka vlevo vedle vyhledávače, viz Nápověda:Jak editovat stránku) a v prostoru pro psaní (dále jen editační okno) uvidíte napsáno {{Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna/Ateliér/Volno}}
 3. To změňte na {{Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna/Ateliér/Obsazeno}}. Prakticky to znamená, že stačí text Volno mezi posledním lomítkem / a uzavírajícími složenými závorkami }} nahradit textem Obsazeno. Návod na změnu najdete také v zelené tabulce malým písmem.
 4. Stránku uložte (kliknutím na tlačítko uložit změny vlevo pod editačním oknem). Uvidíte, že pod nadpisem nyní bude tabulka s červeným pruhem, která označuje ateliér jako obsazený. (dále červená nálepka)
 5. Nyní klikněte opět na záložku editovat vlevo vedle vyhledávače a v klidu pracujte.
 6. Svoji dosavadní práci si můžete zobrazit pomocí tlačítka Ukázat náhled, které se nachází vpravo od tlačítka uložit změny. Pokud si nevíte rádi, můžete na začátek editačního okna vložit text {{Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna/Ateliér/Pomoc}} a uložit. Objeví se tabulka s modrým pruhem s textem: Pomoc! Nevím si rady! Pomozte mi prosím se článkem. (dále modrá nálepka). O konkrétní radu můžete také požádat na diskusní stránce u ateliéru (záložka vlevo nahoře, vedle loga Wikipedie nad nadpisem; dále jen diskuse) a vyčkejte, nějaký zkušený uživatel Vám poradí. Zde by probíhala i diskuse, pokud označíte ateliér modrou nálepkou.
 7. Pokud jste s prací hotovi, vytvořte článek (více viz: Nápověda:Jak vytvořit článek) s názvem, který odpovídá vašemu tématu a zkopírujte tam svoji práci (ctrl+c - ctrl+v). Poté ateliér vyprázdněte (smažte) a zanechejte pouze {{Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna/Ateliér/Volno}} a poté stránku uložte. Bude vypadat stejně, jako když jste do ateliéru prvně přišli, pod nadpisem bude pouze zelená nálepka.
 8. Pokud chcete zanechat nedokončenou práci, změňte červenou nálepku na {{Wikipedie:WikiProjekt Hudba/Hudební dílna/Ateliér/Sirotek}} - objeví se tabulka s oranžovým pruhem (oranžová nálepka), která oznamuje, že ateliér osiřel. Ve vaší práci bude pak moci pokračovat kdokoliv jiný. Po týdnu nečinnosti se přesune do archivu, kde ji v případě potřeby snadno naleznete znovu.
 9. Podrobný návod na použití celé hudební dílny včetně ukázek ateliérů najdete zde.

Ateliér 1[editovat | editovat zdroj]

Scifipsi
Základní informace
Jinak zvaný/á SCI*FI*PSI
Původ Praha, Česká republika
Žánry Electro
Aktivní roky 1998 – současnost
Vydavatel Phantom Records
Současní členové
Radek Rondevald
Borek Slavíček
Luboš Svoboda
Kojo Antwi Oduro
Jaroslav Bernt
Tereza Vytisková (alternující)
Andrea Plíšková (alternující)
Tomáš Brožek (alternující)
Dřívější členové
Linda Hammelová (hiatus)
Filip Malásek
L.L. Bech
Blanche
Ghanjee

Scifipsi je český elektronický hudební projekt. Za svojí existenci se podíleli na několika nezávislých filmech a vyprodukovali množství originálních tracků a remixů. Posupem času se k projektu připojili alternující členi. Oba hlavní producenti jsou zároveň DJs soundsystému Tofu Fighters & Soya Bitches.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Projekt byl založen počátkem roku 1998 Radkem Rondevaldem a Borkem Slavíčkem, kdy ve svém pražském studiu Deep City začali produkovat společně elektro tracky. Roku 1998 vyšel jejich první neoficiální singl Sexy Day a o rok později single Bass Diagnosis. Vybaveni rannými syntezátory včetně legendárního Roland TB-303 byla jejich tvorba zpočátku ovlivněna acid housem, postupem času se však začali věnovat více electru s podporou živých hudebních prvků. K projektu se v době vzniku připojil vokalista Ghanjee a o rok později baskytarista Luboš Svoboda. V roce 2001 vyšel další single Ear Candy, jehož zvuk byl předzvěstí dalšího směřování skupiny. Roku 2003 vyšlo jejich debutové album Jetlag pod nezávislým labelem Phantom Records. Tracky z tohoto alba se objevily ve stejném a následujícím roce na několika hudebních kompilacích. Roku 2004 vyšel single First Fuck, ke kterému byl dokončen na počátku následujícího roku videoklip. Zároveň začali Scifipsi koncertovat na mnoha festivalech a účastnili se klubových akcí. Je nutné zmínit, že od roku 2000 do současnosti se v projektu vystřídalo na živých vystopeních množství alternujících muzikantů, včetně francouzské vokalistky Blanche Neumann, flétnisty Filipa Maláska či vokalistky a moderátorky pražského Radia 1 Lindy Hammelové. Roku 2006 vydal projekt DVD s názvem Scifipsi Live, na kterém je zaznamenán koncert z Radosti FX ze stejného roku, což bylo vyvrcholením koncertní šňůry pro léta 2005-2006. Scifipsi zároveň zprodukovali několik remixů skladeb jiných interpretů a poskytli hudbu k několika nezávislým filmům, například k animovanému filmu ZubAř. V posledních letech se Scifipsi věnovali kompletaci skladeb k jejich dalšímu albu, jehož vydání je plánováno na konec roku 2013.

Název a koncept projektu[editovat | editovat zdroj]

Název projektu se odvíjí od kompozita slov Sci-fi-pes, což je podle interpretace členů „elektrohumanoid, vyskytující se ve vzdálených galaxiích, který se živí se převážně hudbou, za jejímž účelem je schopen vytvářet i skupiny. Může se vyskytovat v jakékoliv formě, v celém nekonečném vesmíru.“

V rámci jejich filozofie a konceptu má každý z členů projektu svou přezdívku a krátkou historii svého výskytu na Zemi. Tento koncept se postupem času rozvíjí. Scifipsi se při živých vystoupeních prezentují na pódiu originálními psími maskami, což je jejich charakteristickým znakem. Při hudební produkci využívají elektronický základ s pomocí syntezátorů, jako např. Korg Kaoss Pad 3, Access Virus a jiné. Ty jsou podporovány živými nástroji, konkrétně elektrickou kytarou, baskytarou, elektrickou flétnou EWI a bicími. Doplňujícími prvky ve většině skladeb je zpěv a rap.

Alba[editovat | editovat zdroj]

Jetlag
Interpret Scifipsi
Druh alba Studiové album
Vydáno 2003
Nahráno 2001 - 2003
Žánr Electro
Vydavatelství Phantom Records
Producenti Radek Rondevald, Borek Slavíček

Jetlag je debutové album skupiny Scifipsi. Natočeno bylo mezi lety 2001 a 2003. Na albu se podílelo několik interpretů, mezi nimi vokalistka Blanche Neumann, flétnista Filip Malásek, vokalista Ota Klempíř a jiní. Album vyšlo pod nezávislým labelem Phantom Records. Singlem pro toto album byla skladba Ear Candy, která předurčila celkový zvuk a směřování projektu.

Seznam skladeb (CD)[editovat | editovat zdroj]

 1. Electornica In My Head
 2. Shining
 3. Falling
 4. Blanche-Neige
 5. Shiva
 6. Loongtime Massage
 7. Broken Dreams
 8. BigBigBeat
 9. Ear Candy


Singly[editovat | editovat zdroj]

 • 1998: Sexy Day
 • 1999: Bass Diagnosis
 • 2001: Ear Candy z alba Jetlag
 • 2004: Broken Dreams z alba Jetlag
 • 2004: Shiva z alba Jetlag
 • 2004: First Fuck
 • 2007: Lonely Robot

Videoklipy[editovat | editovat zdroj]

 • 2005: First Fuck
 • 2007: Lonely Robot
 • 2013: Trial

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

{{Portály|Hudba}}

Kategorie:Hudební skupiny založené v roce 1998 Kategorie:České elektronické hudební skupiny Kategorie:Techno hudební skupiny Kategorie:Hudební skupiny 1990-1999 Kategorie:Hudební skupiny 2000-2009 Kategorie:Hudební skupiny 2010-2019

Ateliér 2[editovat | editovat zdroj]

Ateliér 3[editovat | editovat zdroj]

Ateliér 4[editovat | editovat zdroj]

Nástěnka[editovat | editovat zdroj]

Zde je uveden výstup z nástěnky projektu, která slouží k žádosti o ujmutí se článku, recenzi, pomoc apod. Chcete-li na ni něco napsat, editujte přímo ji.

Toto je nástěnka, která slouží k dotazům na účastníky projektu, můžete zde požádat, aby se ujali, zkontrolovali nebo vám pomohli s nějakým článkem. Svoji žádost připojte na konec seznamu přechozích žádostí a uveďte prosím odkaz na článek, kterého se žádost týká. Pokud chcete recenzi za účelem dobrého nebo nejlepšího článku, můžete zde požádat o odbornou (tj. z oboru Hudba) pomoc, jinak prosím využijte raději recenzního řízení v rámcu WikiProjektu Kvalita.

 • Má Hudba někde seznam nejnovějších článků? Nějaké místo, kde bych mohl informovat, že tu je nový článek Josh Klinghoffer, a předat ho do rukou členů projektu Hudba? :D --16. 2. 2013, 21:30 (UTC), Utar (diskuse)
 • Tip na dotažení k DČ: Strawberry Fields Forever. Z laického pohledu: „na to, že je to jedna skladba, byť od Beatles…“. Navíc jde o jedno z prvních použití mellotronu v populární hudbě. Interwiki nabízí dva DČ a jeden NČ. --18. 3. 2013, 21:28 (UTC), Utar (diskuse)
  To by bylo pěkné mít alespoň jeden DČ o písni :-) Francouzsky ani španělsky neumím, ale z angličtiny by snad něco šlo doplnit. Ale moc si nejsem jist v přebírání jejich zdrojů a jedinou knihu, kterou doma o Beatles mám, je Kdo zabil Johna Lennona od Fentona Breslera a tam se toho moc o Beatles vlastně ani nedozvím :-) Pominu-li to, že tu skupinu vůbec neposlouchám, zkusím se na článek podívat, ale nic neslibuji. P.S.: Tvého příspěvku jsem si všiml až teď, ale už napravuji a dávám si stránku do sledovaných. --Marek Koudelka (diskuse) 13. 7. 2013, 09:36 (UTC)
Výborně, nějak jsem přehlédl, že tam ta sekce už je (tož jsem rovnou přidal dalšího nalezence :D ). Já bych byl pro přidávání rozpadla se kategorií i pro skupiny později obnovené. Nepřijde mi, že by bylo zas tolik mnoho skupin, které by se rozešly a zase spojily třeba desetkrát a vícekrát. Jen bych vyžadoval, stejně jako pro vznik a další data, aby bylo o tomto informováno i v článku/infoboxu a ne jen pomocí kategorií; ideálně se zdrojem, samozřejmě. S pozdravem --21. 12. 2013, 00:46 (UTC), Utar (diskuse)
Utar: Blue Cheer budou s tím počtem stačit :-) Ale já bych to asi taky dával i u těch, které byly později obnoveny. --Marek Koudelka (diskuse) 21. 12. 2013, 08:34 (UTC)
Mimochodem, ještě by mohla být kategorie „Hudební skupiny obnovené v roce XYZ“ (en), protože když pak je v článku pět kategorií, že kapela zanikla a jen jedna, že byla založena, tak to vypadá divně :-) Pro tento případ by šlo založit právě tuto kategorii. --Marek Koudelka (diskuse) 21. 12. 2013, 09:20 (UTC)
 • Pěkný den, mám drobnou žádost: Mohl by mi někdo zkouknout článek To tenkrát v čtyřicátom pátom - mám jej zatím jen v dílně, uvítám jakoukoli kritiku, doplnění atd. Nebojte se do něj jakkoli zasáhnout, připomínky směřujte prosím do diskuse ke článku. Na článku se bude nadále pracovat, proto je možné, že dojde k oditačnímu konfliktu, proto prosím všechny své změny pro jistotu kopírujte. Děkuji, ---Vojtasafr (diskuse) 14. 12. 2016, 19:59 (CET)
VyřešenoVyřešenoDíky! Převedeno do HJP (viz To tenkrát v čtyřicátom pátom (píseň). S pozdravem, --Vojtasafr (diskuse) 5. 1. 2017, 14:01 (CET)