Zajímavé časy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zajímavé časy
Autor Terry Pratchett
Původní název Interesting Times
Překladatel Jan Kantůrek
Obálku navrhl Josh Kirby
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Úžasná Zeměplocha
17. kniha – 5. příběh o Mrakoplašovi
Námět Čína, císařství, barbaři, teleportace
Žánr Komická fantasy
Vydavatel Victor Gollancz Ltd.
Datum vydání 1994
Česky vydáno 1998
Počet stran 431
ISBN 80-7197-158-8
Předchozí a následující díl
Těžké melodično Maškaráda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zajímavé časy (v originále Interesting Times) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, sedmnáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1994 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1998. Název knihy vychází z čínské kletby respektive přísloví „Nechť žiješ v zajímavých časech“.[1]

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy se odehrává na Vyvažovacím kontinentu v Agateánské říši (při jejímž popisu se Terry Pratchett nechal inspirovat historickou podobou Číny). Barbar Cohen, legendární barbarský hrdina, toho času již v pokročilém důchodovém věku, se rozhodne, že se na stará kolena „usadí“ – se svou hordou čítající několik vysloužilých barbaských válečníků s věkovým průměrem někde kolem devadesáti let se chystá zmocnit císařského trůnu.

To se mu nakonec opravdu podaří, je mu ale vysvětleno, že post císaře nelze jen tak ukrást – je třeba vybojovat řádnou bitvu. Cohen přijímá tuto výzvu, přestože to znamená stát v otevřeném poli proti zhruba stotisícinásobné přesile.

V paralelní dějové linii je Mrakoplaš proti své vůli nejprve teleportován z tropického ostrova, kde žil klidným idylickým životem trosečníka, do Ankh-Morporku, a posléze na Vyvažovací kontinent – jeho vládci si totiž u správce Ankh-Morporku lorda Vetinariho objednala zaslání „Velkého Máka“, jehož popis přesně odpovídá Mrakoplašovi.

Mrakoplaš se proti své vůli postaví do čela revolučního odbojového hnutí mládeže, které je intrikami nejvyššího úředníka – lorda Honga – směřováno k vraždě císaře. Mrakoplaš se tak nakonec ocitá po boku Cohena a jeho válečníků a šťastnou náhodou se mu podaří rozhodnout bitvu v jejich prospěch. Jmenování arcikancléřem (tj. představeným mágů) celé říše se již nedočká, neboť je do třetice proti své vůli teleportován ankh-morporkskými mágy – tentokrát nešťastnou náhodou na světadíl XXXX, jehož skutečným předobrazem byla Pratchettovi pro změnu Austrálie.

Na děj Zajímavých časů volně navazuje další kniha z „mrakoplašovské série“ - Poslední kontinent.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Interesting Times [online]. terrypratchettbooks.com [cit. 2020-12-03]. Dostupné online. (anglicky)