Otec prasátek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zeměplocha
Terryho Pratchetta

20. kniha – 4. kniha se Smrťem
Informace
Postavy: Albert
Smrť
Zuzana
Místa: Ankh-Morpork
Motivy: Vánoce
Detaily
Rok vydání: 1996
Rok vydání česky: 1998
ISBN: 80-7197-077-8

Otec prasátek (anglicky Hogfather) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, třetí ze série Zeměplocha.

„Otec prasátek“ je také postava z knihy, vystupující i v jiných zeměplošských knihách. Představuje obdobu Santa Clause, který na den prasečí hlídky plní dětská přání a přináší dárky.

Otec prasátek nosí červený kabát lemovaný kožešinou a pohybuje se na saních tažených čtyřmi divokými prasaty. Za starých časů rozdával domácnostem produkty z vepřového a nezbedným dětem pytel krvavých kostí. V současné době má podobu veselého výrobce hraček, ale pozůstatky mýtů (jako jeho Kostěný hrad) stále přetrvávají.

V roce 2006 byl ve Velké Británii podle této knihy natočen televizní film (režie Vadim Jean).

V knize se Auditoři rozhodnou eliminovat zeměplošský ekvivalent k Santa Clausovi, protože nezapadá do jejich pohledu na vesmír. Setkají se s Lordem Odkragllim, představeným Cechu vrahů a dohodnou zprostředkování služeb pana Časnačaje (vyslovováno Ča-snač-aj), jehož specifický druh šíleného génia ho předurčuje jako ideálního kandidáta na zavraždění Otce prasátek či jiných antropomorfních personifikací. Smrť se rozhodne Otce prasátek zastoupit. Obleče si dlouhý červený plášť a plnovous, jenže se věci začnou komplikovat, když plní dětská přání až moc doslova. Mezitím jeho vnučka Zuzana musí zjistit, co se stalo se skutečným Otcem prasátek, a jak ho zachránit.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]