Otec prasátek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Otec prasátek
AutorTerry Pratchett
Původní názevHogfather
PřekladatelJan Kantůrek
Obálku navrhlJosh Kirby
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
20. kniha - 4. příběh se Smrťem
NámětVánoce
ŽánrKomická fantasy
VydavatelVictor Gollancz Ltd.
Datum vydání1996
Česky vydáno1998
Počet stran445
ISBN80-7197-077-8
Předchozí a následující dílo
Nohy z jílu Hrrr na ně!
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Otec prasátek (anglicky Hogfather) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, dvacátá ze série Zeměplocha. Pojmenovaná je po hlavní postavě, jakési zeměplošské obdobě fikční postavy z vánočních tradic Santy Clause, resp. Otce Vánoc.

Postava[editovat | editovat zdroj]

Otec prasátek je také titulní postava z knihy, vystupující i v jiných zeměplošských knihách. Představuje obdobu Santa Clause, který na Den Prasečí hlídky plní dětská přání a přináší dárky. Nosí červený kabát lemovaný kožešinou a pohybuje se na saních tažených čtyřmi divokými prasaty. Za starých časů rozdával domácnostem produkty z vepřového a nezbedným dětem pytel krvavých kostí. V současné době má podobu veselého výrobce hraček, ale pozůstatky mýtů (jako jeho Kostěný hrad) stále přetrvávají.

Obsah knihy[editovat | editovat zdroj]

V knize se Auditoři rozhodnou eliminovat zeměplošský ekvivalent k Santa Clausovi, protože nezapadá do jejich pohledu na vesmír. Setkají se s Lordem Odkragllim, představeným Cechu vrahů, a dohodnou zprostředkování služeb pana Časnačaje (vyslovováno Ča-snač-aj), jehož specificky šílená genialita z něj činí ideálního kandidáta na zavraždění Otce prasátek či jiných antropomorfních personifikací. Smrť se rozhodne Otce prasátek zastoupit. Obleče si dlouhý červený plášť a plnovous, jenže se věci začnou komplikovat, když plní dětská přání až moc doslova. Mezitím jeho vnučka Zuzana musí zjistit, co se stalo se skutečným Otcem prasátek a jak ho zachránit.

Adaptace[editovat | editovat zdroj]

V roce 2006 byl ve Velké Británii podle této knihy natočen stejnojmenný televizní film (režie Vadim Jean).[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Přehlížené pecky: Otec prasátek - netradiční vánoční film podle Terryho Pratchetta. Kinobox.cz [online]. 2018-12-24 [cit. 2023-09-05]. Dostupné online. 
  2. Otec prasátek (2006). [s.l.]: Česko-Slovenská filmová databáze Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]