Kdepak je má kravička?

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kdepak je má kravička?
AutorTerry Pratchett
Původní názevWhere's My Cow?
PřekladatelJan Kantůrek
IlustrátorMelvyn Grant
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
Žánrpohádka
Datum vydání2005
Česky vydáno2007
ISBN80-7197-288-6
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kdepak je má kravička? (Where's My Cow?) je ilustrovaná kniha, vytvořená podle stejnojmenné básně z knihy Buch!. Autorem je Terry Pratchett. Ilustrátorem je Melvyn Grant. Kniha vyšla v roce 2005, česky v roce 2007 v překladu Jana Kantůrka.

Kniha má pouhých 32 stran a je dělaná ve formátu dětských ilustrovaných pohádek. Text je rozdělen do dvou stylů. První je báseň, jak originální, tak předělaná Elániem. Druhá je popisem děje na obrázcích. Na knihu v této době vzniká také mnoho fanouškovských parodií a dodatků.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Ztratila se kravička. Po chvíli hledání nebyla nalezena ani u koně ani u dalších domácích zvířat. Hledání se totiž přesunulo na tatínka. Po pár omylech (kdo by si nespletl tatínka například s třímetrovým trollem Navážkou) byl tatínek opravdu nalezen. S jeho pomocí se snad kravička najde. Tatínek je totiž ankh-morporkský policista. Jestli ale byla kravička nalezena v knize není uvedeno.

Z uvedeného děje je jasné, že kniha je poněkud infantilní. Obrazový doprovod tomu samozřejmě odpovídá. Stránky jsou plné pastelových zvířátek, velikonočních vajíček a bahenních draků. Mezi dětskými ilustracemi je možno nalézt i obraz Terryho Pratchetta.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Závěr románu Zimoděj obsahuje úryvek z básně Kdepak je má kravička? v úpravě Nac Mac Fíglů. Text zní: "A kde že je moje búhovado? Je totok moje búhovado? Robí to 'píp!'. To je fták-kuřacko! To nejni mý búhovado!"

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]