Koule – Věda na Zeměploše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Koule - Věda na Zeměploše
AutorTerry Pratchett, Ian Stewart a Jack Cohen
Původní názevThe Science of Discworld II: The Globe
PřekladatelJan Kantůrek a Dana Krejčová
Obálku navrhlPaul Kidby
ZeměSpojené království Velká Británie
Jazykangličtina
EdiceÚžasná Zeměplocha
2. věda na Zeměploše
Námětfilosofie
věda
náboženství
Postavy
Knihovník
Mrakoplaš
John Dee
Místa
Neviditelná univerzita
Zemneplocha
ŽánrFantasy
VydavatelDoubleday
Datum vydání2002
Česky vydáno2006
Typ médiabrožované vydání
ISBN80-7197-277-0
Předchozí a následující dílo
Věda na Zeměploše Darwinovy hodinky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koule – Věda na Zeměploše (The Science of Discworld II: The Globe) je pokračováním knihy Věda na Zeměploše, a stejně jako ona kombinuje zeměplošský pohled na svět s pohledem soudobé vědy na náš vesmír, vývoj lidstva, filosofii, vědu a náboženství. Autory jsou Terry Pratchett, Iann Stewart a Jack Cohen, kniha vyšla v roce 2002, česky v roce 2006 v překladu Jana Kantůrka a Dany Krejčové.

Kniha se skládá ze dvou částí: liché kapitoly obsahují příběh ze Zeměplochy, sudé vědeckou a filosofickou úvahu, pro kterou je příběh rámcem.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Při paintballovém zápasu jsou vedoucí mágové Neviditelné univerzity omylem přeneseni do svého projektu Zemneplochy (což je naše Země). Jsou v alternativní historii hosty Johna Dee. Za nimi se vydává záchranná výprava Knihovníka, Mrakoplaše a Rozšafína Ctiburna, podporovaná radami univerzitního magického počítače Hexe. Na Zemi zjišťují, že před nimi už svět obsadili Elfové, kteří přinutili lidi věřit v na tomto světě neexistující věci: magii, tajemné tvory, víly, bohy. Pokus mágů řešit věc silou nevedou ke kýženému výsledku – poražení elfů v minulosti vede ke stagnaci lidstva. Jejich pozdější pátrání po vědě je neúspěšné: nedokážou poznat kde vznikla a proto ani jak ji pomoci. Mrakoplaš proto přichází s jiným nápadem – porazit elfy jejich vlastní zbraní: představivost lidí naopak vylepšit. Vrcholem jejich úsilí a jejich hlavní zbraní se stane vytvoření Williama Shakespeara a jeho Sen noci svatojánské. Tato hra je symbolem nového způsobu myšlení: lidé nyní dokážou vyprávět příběhy o příbězích. To způsobí, že elfové jsou chápáni jako fikce – a kromě toho je hra vykreslí způsobem, který z nich udělá pohádku pro děti.

„Vědecká“ část se věnuje lidské historii a obsahuje řadu úvah nad povahou lidského vědění, vědy, vnímání a víry. Základní myšlenkou je to, že člověka člověkem dělá schopnost vyprávět příběhy: Pokud už máte příběh o spolehlivém zdroji světla, které zažene noční hrůzy, uskutečnit ho není tak těžké. Místo Homo Sapiens (člověk rozumný) bychom si tedy měli říkat Pan Narrans – šimpanz vyprávějící příběhy.

V příběhové části knihy jsou příběhy zastupovány látkou zvanou bylonebylium, chemickým prvkem řídícím Zeměplochu (zatímco Zemneplocha je založena na „ohnutém vesmíru“). Ve vědecké se mluví o tom, že ačkoliv na zemi žádné bylonebylium neexistuje, lidská víra v to, že by existovat mělo, vytváří něco podobného.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]