Těžké melodično

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Těžké melodično
Autor Terry Pratchett
Původní název Soul Music
Překladatel Jan Kantůrek
Obálku navrhl Josh Kirby
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Úžasná Zeměplocha
16. kniha - 3. příběh se Smrťem
Námět Rock jako společenský fenomén
Žánr Komická fantasy
Vydavatel Victor Gollancz Ltd.
Datum vydání 1994
Česky vydáno 1998
Počet stran 423
ISBN 80-7197-150-2
Předchozí a následující díl
Muži ve zbrani Zajímavé časy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Těžké melodično (v originále Soul Music) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, šestnáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1994 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1998.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Hrdinou této knihy je chamaladoský mladý bard Imp y Cilin, který po roztržce s otcem vyráží do světa vyzbrojen pouze svou harfou. Při neúspěšném pokusu o registraci v ankh-morporkském Cechu hudebníků se seznamuje s trpasličím trubačem Zlotou Zlotassonem a trollím bubeníkem Permem (umělecké jméno Cliff). Společně zakládají multidruhovou hudební skupinu a rozhodnou se hrát bez povolení Cechu.

Během prvního koncertu má být Imp náhodně zabit nešťastně odraženou vrhací sekerou přilétlou z publika - je však v rozporu s psaným osudem zachráněn Hudbou, která naplní přesýpací hodiny jeho života a uvolňuje se do okolí, kdykoliv začne Imp hrát.

Následuje strmá kariéra skupiny (nápadně připomínající například příběh Beatles nebo Elvise Presleyho, kterými se ostatně nechal autor zcela nepokrytě inspirovat).

Jejich bouřlivá vystoupení má podle Smrťova itineráře ukončit osudová nehoda při zběsilé cestě na zeměplošský hudební festival - motiv pravděpodobně inspirovaný smrtí fenomenálního kytaristy Clifa Burtona při autonehodě na koncertní šňůře skupiny Metallica v roce 1986.

V paralelní dějové linii je Zuzana Stohelitská donucena převzít povinnosti svého adoptivního dědečka Smrtě. Jedním z jejích prvních „zákazníků“ má být i Imp na prvním koncertu své skupiny. Zuzana se na místo, aby v souladu se svými povinnostmi použila Smrťovu kosu, rozhodne Impa ochraňovat. Ve šťastném konci vyhrává Zuzana i souboj se samotnou Hudbou, která mezitím Impa zcela ovládne.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]