Čaroprávnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čaroprávnost
Autor Terry Pratchett
Původní název Equal Rites
Překladatel Jan Kantůrek
Obálku navrhl Josh Kirby
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Úžasná Zeměplocha
3. kniha - 1. kniha o čarodějkách
Námět Klišé ve fantasy, feminismus
Žánr Komická fantasy
Vydavatel Victor Gollancz Ltd.
Datum vydání 1987
Česky vydáno 1994
Počet stran 271
ISBN 80-85609-54-1
Předchozí a následující díl
Lehké fantastično Mort
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čaroprávnost (anglicky Equal Rites) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, třetí ze série Zeměplocha a první, kde hlavním hrdinou není Mrakoplaš. Do série uvádí čarodějku Bábi Zlopočasnou, která se objevuje v řadě pozdějších knih.

Stručný obsah[editovat | editovat zdroj]

Mág Podomní Kšaft ví, že brzy zemře. Proto cestuje na místo, kde se má narodit osmý syn osmého syna, neboť takoví synové se stávají mágy. (Na Zeměploše je osmička magické a okultní číslo.) Kšaft mu proto chce předat svou magickou hůl jako svému nástupci.

Narozené dítě je však dívka - Eskarína. Protože si toho Kšaft všimne příliš pozdě, hůl je již definitivně předána.

Jak Eskarína roste, začínají se u ní projevovat různé nevysvětlitelné schopnosti. Místní čarodějka, Bábi Zlopočasná, s ní proto cestuje na Neviditelnou univerzitu v Ankh-Morporku. Dívka-mág je však v univerzitních kruzích něco neslýchaného.

Eskarína je při prvním pokusu dostat se na univerzitu neúspěšná, Bábi jí ale nakonec místo na NU najde - Esk pracuje jako služebná. Sleduje přitom vzestup mladého mága Simona, kterého potkala cestou do Ankh-Morporku. Simon je mág schopný vytvářet nová, silná kouzla. Ta však otevřou bránu do temných a neprozkoumaných oblastí mnohovesmíru.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

Z nevysvětlených důvodů - snad proto, že jde o rané dílo, v němž ještě nebyly fiktivní reálie a kontinuita tak ustálené - se Eskarína objevuje až v knize Obléknu si půlnoc, jako vedlejší, ale výrazná pomoc Toničky Bolavé. Navíc jediná postava z Čaroprávnosti, která se objeví i v dalších knihách (kromě Smrtě a Eskaríny), je Bábi Zlopočasná; události z Čaroprávnosti však nejsou nikde později ani naznačeny. Další kniha s čarodějkami, Soudné sestry, začíná prakticky s „čistým kontem“. Jediné dvě možné zmínky jsou v knize Dámy a pánové, kde Bábi říká, že na Neviditelné univerzitě už byla dříve, a také ta, že Bábi se naučila létat na koštěti až v pozdním věku - to se stalo právě v Čaroprávnosti.

Audiokniha[editovat | editovat zdroj]

V roce 2008 vyšly první tři knihy jako audiokniha v interpretaci samotného překladatele. Čaroprávnost na 8 CD má 8,5 hodiny.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Panáček v říši mluveného slova. mluveny.panacek.com [online]. [cit. 2018-09-27]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]