Malí bohové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malí bohové
Autor Terry Pratchett
Původní název Small Gods
Překladatel Jan Kantůrek
Obálku navrhl Josh Kirby
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Úžasná Zeměplocha
13. kniha - 2. samostatný příběh
Námět Náboženství, Církev, Původ bohů, Filosofie
Žánr Komická fantasy
Vydavatel Victor Gollancz Ltd.
Datum vydání 1992
Česky vydáno 1997
Počet stran 399
ISBN 80-7197-084-0
Předchozí a následující díl
Čarodějky na cestách Dámy a pánové
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malí bohové (v originále Small Gods) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, třináctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1992 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1997.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Kniha je příběhem nepříliš chytrého novice omniánské církve Bruty, který se náhodou setká s nejvyšším bohem své církve - Omem, nedopatřením vtěleným do malé želvy. Z příběhu postupně vyplyne, že ačkoliv má Omova církev miliony „věřících“, jediným skutečně a upřímně věřícím je právě Bruta. Stává se tak jedinou Omovou nadějí, neboť podle teorie prostupující celou knihou je síla boha úměrná počtu jeho věřících.

Protikladem Bruty je v příběhu diákon Vorbis - krutý a bigotní šéf „církevní policie“ - kvizice.

Společně se vydávají s diplomatickou misí do Efebe - sousední země Omnie. Efebe je se svým svobodným a tolerantním přístupem k náboženství protikladem Omnie, ve které jsou všechny aspekty života řízeny a omezovány Omovou církví.

Vorbisovou lstí je Efebe během této diplomatické mise dobyto omnijskou armádou, Vorbis s Brutou se ale ocitají sami v poušti, přes kterou se díky Brutovi dokážou po velkém strádání dostat zpět do Omnie. Tam se Vorbis prohlásí za nového proroka Omova a přebírá vedení celé církve - vše tak nezadržitelně směřuje ke konfliktu s Brutou, který je díky své konverzaci s Omem-želvou skutečným prorokem tohoto momentálně slabého boha s jediným věřícím.

S Omovou pomocí se Brutovi podaří Vorbise přemoci a to navíc způsobem, který svou zdánlivou „zázračností“ přiměje tisíce přítomných, aby znovu uvěřili. Posílený Om pak Brutovi, který se stává novou hlavou omniánské církve a uznaným prorokem, pomůže odvrátit trestnou výpravu všech sousedních států proti agresivní Omnii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]