Zloděj času

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zloděj času
AutorTerry Pratchett
Původní názevThe Thief of Time
PřekladatelJan Kantůrek
Obálku navrhlJosh Kirby
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
26. kniha - 3. samostatný příběh
Námětčas; lidství
ŽánrKomická fantasy
VydavatelDoubleday
Datum vydání2001
Česky vydáno2002
Počet stran458
ISBN80-7197-216-9
Předchozí a následující dílo
Pravda Poslední hrdina
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zloděj času je fantasy román britského spisovatele Terry Pratchetta, 26. ze série Zeměplocha.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

U slečny Oggové, která jednou bude nejlepší porodní bábou Zeměplochy, se objeví tajemná postava a žádá ji, aby se dostavila k porodu. Jenže ona ještě není nejlepší. Tajemný cizinec se tedy objeví za dalších dvacet let. A ona stále ještě není nejlepší. A zase uplyne dvacet let. A znovu se objeví tajemná postava a žádá Stařenku Oggovou, aby šla k porodu. Ona je nejlepší a proto jde. I když jí připadá zvláštní, že sníh na ramenou cizince byl stále stejný.

Jeremiáš Tikal nikdy nepoznal své rodiče. Jako novorozeně ho jednou našli hodináři z Cechu hodinářů před svým prahem v Ankh-Morporku a jak bylo zvykem, ujali se ho a vychovali. Stal se hodinářem. Jeremiáše nezajímalo nic, co se netýkalo hodin nebo času. Miloval přesnost a nesnášel zpoždění (hodiny, které neukazují přesný čas jsou… špatné). Proto když obdrží zakázku od tajemné Lady LeJeanové; vytvořit absolutně přesné hodiny. Skleněné hodiny.

Slečna Zuzana Stohelitská je učitelka a učení ji baví. Proto nerada vidí, když se objeví Krysí Smrť s žádostí, aby navštívila svého dědečka. Zuzaniným dědečkem je Smrť. Ten jí oznámí, že se objevili Auditoři Reality, kteří se snaží zničit lidstvo, neboť vybočuje z vesmírných pravidel. Chtějí zastavit čas. Pomoci jim v tom má někdo, kdo k tomu má všechny předpoklady: Čas junior. Zuzana ho má najít a zastavení času mu zabránit. Smrť má však na práci jiné věci.

V klášteře Oi Dong sídlí Mnichové historie starající se o to, aby Čas plynul vždy správně. Zde se objevuje nový, podivný žák, Lobsang Louda, který umí od přirozenosti s Časem provádět takové věci, které se ostatní mniši musí učit celý život. Na výchovu ho dostane Metař Lu-Tze, který mu pomáhá najít svou pravou Cestu. I v klášteře se objeví znamení, že s Časem se děje něco špatného. Lu-Tze a Lobsang se vydávají do Ankh-Morporku vše vyřešit.

Skleněné hodiny jsou před dokončením, ale Lady LeJeanová (která je ve skutečnosti zhmotněním jednoho z Auditorů) se je rozhodne na poslední chvíli zničit, neboť se jí v novém těle zalíbilo a zalíbil se jí i Jeremiáš. Další z Auditorů, kteří již také mají svá těla jí v tom ale zabrání. Absolutně přesné skleněné hodiny jsou spuštěny a Čas se zastaví. Vše ustrne, kromě Lu-Tzeho a Lobsanga, kteří „jedou“ na záložní čas a Zuzany, která je skoro člověk a tak se umí pohybovat i mimo čas. Vše je náhle zaplaveno Auditory reality, kteří všechno pečlivě měří a váží. Proti nim se postaví Zuzana společně s Lobsangem. Jedinou zbraní, která na Auditory účinkuje jsou čokoládové bonbóny, neboť něco tak chuťově úžasného se nedá změřit a zvážit a Auditoři se jeden po druhém rozplývají. Konec světa nastal a tak se Smrť pokouší dát dohromady starou partu: Válku, Nákazu a Hladomor. Jenomže Válka se oženil a jak říká paní Válková, při Apokalypse se vždycky nachladí, Hladomor se nehodlá angažovat ve věci, ve které by byl jen do počtu a Nákaza se bojí. Nakonec se ale nechají přemluvit a všichni, Smrť, Hladomor, Nákaza a Válka vyrazí do Apokalypsy proti Auditorům. A s nimi i pátý z jezdců Chaos, (ten není tolik známý, neboť od nich odešel před tím, než začali být slavní jako Jezdci z Apokalypsy).

V průběhu boje proti Auditorům se ukáže, že Čas měla syna. Tím jsou zároveň Jeremiáš i Lobsang. Po vítězství se „spojí“ v jednoho Lobsanga, společně se Zuzanou zničí skleněné hodiny a nastoupí na místo Času po své matce, která jde do důchodu. Zuzana pak se vrací zpátky do školy a Metař Lu-Tze zpět do chrámu.

Důležité postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Lu-Tze - metař a mnich historie
  • Jeremiáš Tikal - hodinář, konstruktér skleněných hodin, syn Času a součást Lobsanga Loudy
  • Lobsang Louda - Lu-Tzeho učedník, syn Času a součást Jeremiáše Tikala
  • Zuzana Stohelitská - Smrťova vnučka
  • Smrť, Hladomor, Nákaza, Válka a Rolandek Soak - Jezdci z Apokalypsy
  • Wen Věčněžasnoucí - objevitel faktu, že čas se dá tvarovat a natahovat a ohýbat tak, aby okamžik trval celou věčnost, Jeremiášův/Lobsangův otec
  • Čas - matka Jeremiáše/Lobsanga
  • Lady LeJeanová - zhmotnění Auditora, které se nakonec přidá na stranu lidí

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]