Lehké fantastično

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lehké fantastično
AutorTerry Pratchett
Původní názevThe Light Fantastic
PřekladatelJan Kantůrek
Obálku navrhlJosh Kirby
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
2. kniha - 2. kniha o Mrakoplašovi
NámětKlišé ve fantasy
ŽánrKomická fantasy
VydavatelCorgi Books
Datum vydání1986
Česky vydáno1993
Počet stran271
ISBN80-85609-29-0
Předchozí a následující dílo
Barva kouzel Čaroprávnost
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lehké Fantastično (anglicky The Light Fantastic) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, druhá ze série Zeměplocha.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Mrakoplaš na konci Barvy kouzel spadl z okraje Zeměplochy, v této knize je jeho život však záhadným způsobem zachráněn. Mezi tím Ankh-Morporští mágové zjistí, že pokud nebude přečten grimoár Oktávo, bude pravděpodobně zničen svět. Mnoho čarodějů však chtělo kouzla z Oktáva pro získání moci, a protože jedno z kouzel bylo ukryto v Mrakoplašově hlavě, několik magických řádů pod vedením bývalého spolužáka hlavního hrdiny Trémona se snažilo nedostudovaného mága zabít. Po Mrakoplašově shledání s Dvoukvítkem je zřejmé, že se Velká A’Tuin, velká želva nesoucí Zeměplochu, blíží k novému cíli: rudé hvězdě s osmi měsíci. K dvojici hrdinů se přidává Barbar Cohen, stárnoucí hrdina, a Bethan, obětní panna Cohenem zachráněná.

Mrakoplaš se stává jedním z mála osob, které pronikly do Smrťovy říše a zůstaly naživu. Je téměř zabit při setkání se Smrťovou adoptivní dcerou Ysabell, ale je na poslední chvíli zachráněn Zavazadlem.

Postupem času se Trémon snaží o použití pouhých sedmi kouzel Oktáva a získaní neomezené moci. Kouzla však, díky své síle, vytvoří bránu do Podzemních rozměrů, uvolňující tak řadu nestvůr a příšer. Poté, co s nimi Mrakoplaš vyhraje souboj, přečte všech osm kouzel, osm měsíců praskne a z každého se vyklube malá vesmírná želva, následující svého rodiče na cestě vesmírem. Oktávo je pozřeno Dvoukvítkovým Zavazadlem.

Kniha končí loučením Dvoukvítka s Mrakoplašem, který se vrací do rodné Agateánské říše. Dvoukvítek, předtím než odjede dá jako dárek Mrakoplašovi Zavazadlo.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  • Název je vypůjčen z básně Johna Miltona a v původním významu jde o lehký, extravagantní tanec.
  • Události v této knize navazují na knihu předchozí, Barvu kouzel. Je to jediné přímé pokračovaní v celé Zeměplošské sérii.
  • Lehké fantastično bylo, spolu s předcházejícím dílem, zfilmováno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]