Muži ve zbrani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Muži ve zbrani
Autor Terry Pratchett
Původní název Men at Arms
Překladatel Jan Kantůrek
Obálku navrhl Josh Kirby
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Úžasná Zeměplocha
15. kniha - 2. příběh o Městské hlídce
Námět střelné zbraně, vražda, druhismus
Žánr Komická fantasy
Vydavatel Victor Gollancz Ltd.
Datum vydání 1993
Česky vydáno 1997
Počet stran 430
ISBN 80-7197-103-0
Předchozí a následující díl
Dámy a pánové Těžké melodično
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muži ve zbrani (v originále Men at Arms) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, patnáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1993 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1997.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Knihu Muži ve zbrani by bylo možné označit za „fantasy detektivku“ - jedná se o v podstatě klasický příběh policejního vyšetřování vraždy (později série vražd), prostředí fiktivního světa Zeměplochy tvoří pouze zajímavý a barvitý rámec příběhu.

Vyšetřování vraždy významného člena komunity ankh-morporských trpaslíků vede členy Městské hlídky v čele se Samuelem Elániem postupně ke zjištění, že z muzea v Cechu vrahů se ztratil významný a vysoce nebezpečný artefakt - střelná zbraň (ručnice) podobná dnešním puškám (v prostředí Zeměplochy se jedná o nevídanou věc, vrcholem válečné techniky jsou zde samostříly).

Postupně vychází najevo, že zbraň má zhoubný vliv na svého majitele - nutí ho k zabíjení lidí, kteří mu jakkoliv překážejí v jeho (klidně i mírumilovných a nezávadných) cílech. Vrazi jsou v jistém smyslu tedy sami oběťmi moci tohoto vynálezu.

Městská hlídka navzdory mnoha překážkám, včetně všeobecné neúcty a silného politického tlaku na zametení celého případu pod stůl, nakonec vše (jak je ostatně v řadě knih o Městské hlídce zvykem) úspěšně vyřeší.