Muži ve zbrani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Muži ve zbrani
AutorTerry Pratchett
Původní názevMen at Arms
PřekladatelJan Kantůrek
Obálku navrhlJosh Kirby
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
15. kniha - 2. příběh o Městské hlídce
Námětstřelné zbraně, vražda, druhismus
ŽánrKomická fantasy
VydavatelVictor Gollancz Ltd.
Datum vydání1993
Česky vydáno1997
Počet stran430
ISBN80-7197-103-0
Předchozí a následující dílo
Dámy a pánové Těžké melodično
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Muži ve zbrani (v originále Men at Arms) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, patnáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1993 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1997.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Knihu Muži ve zbrani by bylo možné označit za „fantasy detektivku“ - jedná se o v podstatě klasický příběh policejního vyšetřování vraždy (později série vražd), prostředí fiktivního světa Zeměplochy tvoří pouze zajímavý a barvitý rámec příběhu.

Vyšetřování vraždy významného člena komunity ankh-morporských trpaslíků vede členy nově posílené Městské hlídky v čele se Samuelem Elániem postupně ke zjištění, že z muzea v Cechu vrahů se ztratil významný a vysoce nebezpečný artefakt - střelná zbraň (ručnice) podobná dnešním puškám (v prostředí Zeměplochy se jedná o nevídanou věc, vrcholem válečné techniky jsou zde samostříly).

Postupně vychází najevo, že zbraň má zhoubný vliv na svého majitele - nutí ho k zabíjení lidí, kteří mu jakkoliv překážejí v jeho (klidně i mírumilovných a nezávadných) cílech. Vrazi jsou v jistém smyslu tedy sami oběťmi moci tohoto vynálezu.

Městská hlídka navzdory mnoha překážkám, včetně všeobecné neúcty a silného politického tlaku na zametení celého případu pod stůl, nakonec vše (jak je ostatně v řadě knih o Městské hlídce zvykem) úspěšně vyřeší.