Nohy z jílu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nohy z jílu
Autor Terry Pratchett
Původní název Feet of Clay
Překladatel Jan Kantůrek
Obálku navrhl Josh Kirby
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazyk angličtina
Cyklus Úžasná Zeměplocha
19. kniha - 3. příběh o Městské hlídce
Námět golemové, otrava arzénem, heraldika, monarchie
Žánr Komická fantasy
Vydavatel Victor Gollancz Ltd.
Datum vydání 1996
Česky vydáno 1999
Počet stran 429
ISBN 80-7197-164-2
Předchozí a následující díl
Maškaráda Otec prasátek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nohy z jílu (v originále Feet of Clay) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, devatenáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1996 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1999.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy volně navazuje (alespoň složením Městské hlídky a časem) na předchozí knihu z řady o Městské hlídce - Muži ve zbrani.

Hlídka tentokrát řeší paralelně sérii vražd neškodných staříků a pokus o otrávení vládce města - Lorda Vetinariho. Stopy obou případů se nakonec spojují a odhalují:

  1. Spiknutí usilující o odstranění Vetinariho a obnovení monarchie, do jejíhož čela má být dosazen nejodpornější člen Hlídky - desátník Noby Nóblhóch. V čele spiknutí stojí vrchní ankhský herold (shodou okolností upír), který Nobymu „vymyslí“ rodokmen sahající až k rodině dávného posledního krále.
  2. Postavu šíleného vraždícího golema, kterého ze svých částí poskládali ostatní městští golemové. Jeho šílenství je výsledkem příliš mnoha často protichůdných příkazů, které golemové vložili do jeho hlavy jako šém.