Přeskočit na obsah

Nohy z jílu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nohy z jílu
AutorTerry Pratchett
Původní názevFeet of Clay
PřekladatelJan Kantůrek
Obálku navrhlJosh Kirby
ZeměSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Jazykangličtina
CyklusÚžasná Zeměplocha
19. kniha - 3. příběh o Městské hlídce
Námětgolemové, otrava arzénem, heraldika, monarchie
ŽánrKomická fantasy
VydavatelVictor Gollancz Ltd.
Datum vydání1996
Česky vydáno1999
Počet stran429
ISBN80-7197-164-2
Předchozí a následující dílo
Maškaráda Otec prasátek
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nohy z jílu (v originále Feet of Clay) je humoristická fantasy kniha Terryho Pratchetta, devatenáctá ze série Zeměplocha. V angličtině byla poprvé vydána v roce 1996 s obalem kresleným Joshem Kirbym, český překlad Jana Kantůrka vyšel v roce 1999.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Děj knihy volně navazuje (alespoň složením Městské hlídky a časem) na předchozí knihu z řady o Městské hlídce - Muži ve zbrani.

Hlídka tentokrát řeší paralelně sérii vražd neškodných staříků a pokus o otrávení vládce města - Lorda Vetinariho. Stopy obou případů se nakonec spojují a odhalují:

  1. Spiknutí usilující o odstranění Vetinariho a obnovení monarchie, do jejíhož čela má být dosazen nejodpornější člen Hlídky - desátník Noby Nóblhóch. V čele spiknutí stojí vrchní ankhský herold (shodou okolností upír), který Nobymu „vymyslí“ rodokmen sahající až k rodině dávného posledního krále.
  2. Postavu šíleného vraždícího golema, kterého ze svých částí poskládali ostatní městští golemové. Jeho šílenství je výsledkem příliš mnoha často protichůdných příkazů, které golemové vložili do jeho hlavy jako šém.