Noby Nóblhóch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Noby Nóblhóch
První výskyt Stráže! Stráže!
Další výskyt 'Pohyblivé obrázky
Muži ve zbrani
Těžké melodično
Nohy z jílu
Otec prasátek
Hrrr na ně!
Pátý elefant
Pravda
Noční hlídka
Buch!
Divadlo krutosti
Šňupec
Informace
Přezdívka Noby
Druh (nejspíš) člověk
Pohlaví (nejspíš) muž
Popis malý muž nejistých tvarů a barev
Povolání seržant Ankh-Morporské městské hlídky
Příslušnost Ankh-Morporská Městská hlídka
Bydliště Ankh-Morpork

Desátník Nóblhóch je fiktivní postava z knih Terryho Pratchetta. Je již od mládí členem Ankh-Morporské Městské hlídky a zažil doby, kdy měla hlídka jen tři členy. Celým jménem se jmenuje Cecil Červíčtvrť Svatý Jan Nóblhóch, přičemž Cecil v překladu znamená slepý. Všichni mu ale říkají Noby. Jeho kolegou a největším kamarádem je Alfréd Tračník.

Noby je malé (menší než většina trpaslíků) hubené postavy. Tělo má podivně zkřivené a celý dojem z něho je takový celý křivý. Noby není ošklivý (pravděpodobně), jen pospojování těch pěkných kousků jeho tváře dává dohromady poněkud bizarní vzhled. Je jedním z mála tvorů nosících u sebe, pro jistotu, dokumenty potvrzující jeho druhovou příslušnost. Barva jeho kůže je neidentifikovatelná, na každém místě jiná, což je způsobené jeho krajním odporem ke koupání. Na pravém rameni má vytetováno WÁMA.

V civilním životě nosí křiklavé extravagatní oblečení a je členem Morporské skupiny lidových tanců a Společnosti pro oživení historie. Téměř neustále má za uchem nedokouřenou cigaretu.

Noby je ve své podstatě ryzí povahy, ale museli byste se hodně dlouho prodírat bahnem jménem drobný grázlík, abyste našli tu ryzí povahu. Jak to nejlépe vystihla věta v Noční hlídce: „Nobymu byste mohli svěřit celý život, ale ne jediný tolar. Zúčastnil se dokonce několika bitev a podle uniformy, kterou měl zrovna na sobě se dalo bezpečně poznat, která strana právě vyhrává. Hlavně však po bitvách obíral padlé o lecjaké tretky i cennosti. Noby nemá příliš štěstí na dívky. Možná je to jeho osobitou vůní, možná jeho zvláštním chováním.

Typické rčení: „Já to neudělal je hodně lidí co vypadá jako já“ (typické ale nepřesvědčivé alibi).