Leonardo da Quirm

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leonardo da Quirm
První výskyt Muži ve zbrani
Další výskyt Hrrr na ně!
Pátý elefant
Poslední hrdina
Informace
Popis největší génius celé Zeměplochy
Příslušnost géniové
Bydliště Ankh-Morpork, Patricijův palác
Poznámky ačkoliv skvělý génius pojmenování věcí je pro něj více jak oříšek…
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leonardo da Quirm je největší všeuměl fiktivního světa Zeměplochy. Malíř, vynálezce, astronom a mnoho dalšího, ale hlavně vynálezce, i když většina jeho vynálezů zůstala pouze na papíře. Jeho pozornost a zaměření na jednu činnost je však jako u malého dítěte. Možná to bylo tím, že se zajímal prakticky opravdu o všechno a tak se mu běžně stává, že si bude chtít uvařit čaj, zdokonalí při tom způsob ohřevu, pak přejde k náčrtkům válečných strojů, které střílí na kilometry daleko, hned poté nakreslí na ubrousek dokonale prokreslené ptačí křídlo, předělá hned válečné nákresy strojů na dopravu uhlí z hlubokých dolů a pak se snad vrátí k čaji. Těžko říci, co by se stalo se světem, kdyby se Leonardo věnoval jedinému předmětu déle než půl hodiny. Co se týče vzhledu, patří Leonardo k lidem, kteří vypadají staří ve třiceti a po několika desítkách let vypadají stále stejně. Má dlouhé šedivé vlasy i vousy, avšak vlasy do značné míry ustoupily, tak nějak do pozadí velkému intelektu.

Leonardo se narodil v Quirmu a navzdory svému zvyku pozorovat oknem létající ptáky si osvojil slušné vzdělání. Pokoušel se stát členem několika cechů, ale po tom, co začal dosahovat nečekaně dobrých výsledků v jejich přijímacích testech (a v několika případech dokonce opravoval znění zadaných otázek) byl Leonardo nucen odejít. Šel hledat štěstí do Ankh-Morporku, kde míval dům v ulici Důmyslných řemeslníků. Avšak lord Vetinari, Patricij města, rozpoznal jeho talent a uvěznil ho. Hlavně si byl Havelock Vetinari vědom nebezpečí, ve kterém by se da Quirm objevil mezi lidmi, kteří by jeho inteligence chtěli zneužít a citlivý Leo by se nedokázal bránit, a tak mu Vetinari poskytl ochranu, tím, že jej dal pod zámek. Leonardo to ovšem jako věznění nebere. Je u Vetinariho spokojen, protože ten mu poskytuje dostatek papírů, tužek, pravítek, provázků a spoustu jiného pro jeho nápady a vynálezy. Nechá mu nosit jídlo a ve svém příbytku v podkroví má okno, ze kterého může pozorovat ptáky. Nutno ovšem podotknout, že považuje-li to za nutné (což se stává velmi zřídka), není pro něj problém vězení nepozorovaně opustit (jeho budova jakož i všechny pasti u vchodů jsou totiž jeho vlastní konstrukce).

Leonardo je schopen vymyslet a zkonstruovat ponorku, kávovar, letadlo, nebo nakreslit slavnou Monu Ogg (jejíž zuby vás sledují po celé místnosti)… ovšem do jednoho odvětví Leonardův intelekt nepronikl, a to do názvů a jmen. Není schopen pojmenovat své vynálezy vůbec rozumně. Prostě svůj vynález pojmenuje jeho funkcí například : Pánev, která přilne k čemukoliv (v jednu chvíli hlavně k Mrakoplašovi), nebo Šikovný poznámkový papírek s lepidlem, které povolí, když ho potřebuješ odstranit.